UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціальний захист: чи можуть бути у особи два пільгових статуси

Відповідь на це питання міститься в українському законодавстві.  

Після завершення війни в Україні буде близько чотирьох мільйонів ветеранів та членів їхніх сімей, яким будуть необхідні пільги.

Читайте також: В Україні створять систему менторів для ветеранів

Правовий статус ветеранів війни регламентується Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХII від 22 жовтня 1993 р. (у редакції від 1 січня 2023 р.), пояснила позаштатна юристка видання «На пенсії» Вікторія Гусакова.

До ветеранів війни, зокрема, належать:

Перші дві категорії ветеранів – ті, хто безпосередньо виконував обов’язки військової служби. Різниця лише в тому, що статус учасника бойових дій не передбачає встановлення інвалідності, що настала внаслідок війни.

Водночас обидві категорії мають право на значну кількість пільг. Наприклад, особам з інвалідністю внаслідок війни надається 100% знижка на оплату житлово-комунальних послуг (у межах норм споживання), а учасникам бойових дій – 75% знижка.

Для кожної категорії пільговиків прописано певні соціальні гарантії. Право на них дає пільгове посвідчення, в якому вказано статус пільговика. Такий статус може бути лише один.

Якщо людина має право на кілька статусів, вона може вибрати той, який вигідніший (дає більше пільг). Це загальноприйнятий підхід, що підтверджується законодавчими актами.

Статтею 18 Закону №3551-ХІІ передбачено, що ветеранам війни вручаються посвідчення та знаки. Якщо учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни одночасно є особами, на які поширюється дія зазначеного закону, то видається одне посвідчення на їх вибір і у ньому робиться відмітка про встановлення іншого правового статусу.

Щоб не було жодних сумнівів, звернемося також до Порядку виготовлення та видачі посвідчень і знаків (Постанова Кабміну №302 від 12 травня 1994 року, у редакції від 20 грудня 2022 р.). Там дослівно сказано: «особам, які мають право на отримання кількох посвідчень відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видається лише одне посвідчення на їх вибір».

Що найбільше болить українським захисникам, які облаштовують своє мирне життя ще з першої хвилі війни з Росією? Чим їм та їхнім родинам допомагає держава? З якими викликами нам доведеться зіштовхнутися, коли повернуться ті, хто воює зараз — у розпал повномасштабної військової агресії? Яким узагалі має бути ставлення соціуму до ветеранів, і як кожен із нас може на нього вплинути? Відповіді на ці питання читайте в інтерв’ю з виконавчою директоркою Українського ветеранського фонду Наталею Калмиковою «Ветерани війни. Підтримка на рівні гідності» на ZN.UA.