UA / RU
Підтримати ZN.ua

Складні часи: хто може не платити комуналку під час війни

Деяким категоріям осіб заборгованість нараховувати не будуть.

На період дії воєнного стану в Україні забороняється припинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабміну від 05.03.2022 № 206. Але це не означає, що українці можуть не платити за комунальні послуги. Після закінчення війни борги доведеться погасити.

Читайте також: Оплата комунальних платежів: які пільги передбачені для пенсіонерів у сільській місцевості

Але деякі категорії осіб можуть не сплачувати комунальні послуги, пише «Економічна правда».  

Влітку 2022 року Верховна Рада заборонила примусово стягувати борги за комунальні послуги з громадян, чиє житло розташоване в районах проведення воєнних дій або районах, які перебувають чи перебували в тимчасовій окупації.

У квітні уряд заборонив стягувати борги за комунальні послуги з переселенців, які виїхали з тимчасово окупованих територій або територій, де йдуть бої. Ідеться про борги, накопичені після початку війни. Це рішення уряду діятиме до кінця воєнного стану.

Не платити за житлово-комунальні послуги можуть усі громадяни, які понад 30 днів не жили у своїй квартирі чи будинку. Ця норма, закріплена в 7 статті закону «Про житлово-комунальні послуги», діяла задовго до введення в Україні воєнного стану.

Як не платити за комунальні послуги під час війни

Громадяни, які скористаються цим правом, можуть розраховувати, що постачальник послуг зробить перерахунок. Тоді оплату спишуть або буде переплата. Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника і надати довідку про відсутність у своїй оселі.

Такою довідкою може бути:

Звернутися із заявою та довідкою потрібно до Центру комунального сервісу. Там зроблять перерахунок на холодну та гарячу воду і вивезення сміття. Це можна зробити онлайн або надіслати документи поштою.

У Центрі комунального сервісу пояснили, що перерахунок робиться лише за попередній період – від дати, коли людина не проживає в помешканні до дати подання заяви. Тобто таку заяву треба подавати щомісяця. Її також можна подавати раз на півроку, якщо споживач ще не планує повертатися до свого житла.

Для перерахунку нарахування послуг з постачання газу потрібно окремо звернутися з аналогічними документами до газопостачальної компанії.

Щоб не платити за інтернет, можна звернутися до свого провайдера онлайн чи в телефонному режимі та відключити послугу або її призупинити. Така опція індивідуальна в кожного провайдера, тому потрібно уточнити, на який термін можна заморозити послугу.

Якщо людина не живе в оселі понад місяць, а комунальні платежі нарахували, вона має право на перерахунок. У законі сказано, що надавач послуг зобов’язаний розглянути скаргу споживача і перерахувати розмір плати протягом місяця після звернення.

За які комунальні послуги доведеться платити

Не платити за всі послуги споживач не може, навіть якщо він понад 30 днів відсутній за місцем проживання. Платити доведеться за опалення та управління багатоквартирним будинком, тобто за послуги, що надаються централізовано. Якщо у квартирі встановлені лічильники, нарахування відбуватиметься на підставі їхніх показників.

Чи треба платити, якщо житло зруйноване

Якщо житло зруйноване, то плата не повинна нараховуватися.

У травні 2022 року заступниця міністра громад і територій Наталія Хоцянівська наголошувала, що органи місцевого самоврядування самостійно обстежують зруйноване та пошкоджене житло і передають цю інформацію комунальним підприємствам. Вона запевнила: якщо нарахування відбувається автоматично, коригування обов'язково буде.

Власник зруйнованого чи пошкодженого житла може повідомити про завдану шкоду до поліції. На основі заяви проводитимуться розрахунки розміру збитків та компенсації. Подати заяву про пошкоджене житло також можна в застосунку «Дія».

Держава надає пільги на оплату житлово-комунальних послуг деяким українцям. Нагадаємо, хто та у якому розмірі може отримати ці пільги.