UA / RU
Підтримати ZN.ua

Системна контрабанда неможлива без участі правоохоронних органів — Трепак

Проблема існування системної і масштабної контрабанди в Україні полягає в тому, що правоохоронні органи забезпечують реалізацію таких схем.

Колишній перший заступник голови СБУ, який відповідав за боротьбу з корупцією, Віктор Трепак в інтерв'ю для ZN.UA заявив, що системна масштабна контрабанда без участі відповідних правоохоронних органів неможлива в принципі.

"Якісь невеличкі схемки, так звані «човники» із сигаретами чи бензином — це може бути самостійним, стихійним. А реалізація контрабандних схем на десятки чи сотні мільйонів, не кажучи вже про мільярдні контрабандні оборудки, можлива лише в разі залучення до цього процесу представників правоохоронної системи", - сказав Трепак. 

За його словами, контрабанда завжди була темою передусім СБУ. Митна та прикордонна служби у цьому процесі виконували свої функції.

"Реалізація контрабандної схеми може бути успішною лише тоді, коли є погодження на неї з боку усіх цих органів. Якщо з кимось одним не домовляться — схема «не спрацює», вона приречена", - пояснив колишній перший заступник голови СБУ.

При цьому до певних схем можуть долучатися представники прокуратури та інших правоохоронних органів. З урахуванням того, що низка злочинів із контрабандної сфери належать до підслідності ДБР, цілком логічним є завоювання цим новим правоохоронним органом свого місця під «контрабандним сонцем».

"Як я вже казав, за каденції попереднього президента відбулися кардинальні зміни в координації цих процесів — цю функцію перебрав на себе «тіньовий офіс». Ніхто із серйозних контрабандистів не почне реалізовувати свою схему за наявності реального ризику «погоріти». Товар «рушить» лише тоді, коли у них буде впевненість, що схема гарантовано «спрацює». А це можливо лише тоді, коли буде домовленість із «відповідальними» представниками зазначених органів", - зазначив Трепак. Повідомлення ж про викриття масштабної контрабандної схеми зазвичай має місце, коли «щось пішло не так» — із кимось не домовилися, не порозумілися щодо розміру «маржі» тощо.

Трепак зазначає, що проблема існування системної і масштабної контрабанди в Україні полягає не у відсутності достатніх законодавчих заходів для боротьби з нею і не в тому, що правоохоронні органи не мають чи не можуть здобути інформацію про те, ким і які контрабандні схеми реалізуються. Проблема в тому, що правоохоронні органи забезпечують реалізацію таких схем.

Читайте також: Контрабанда в Україні координується з тіньового офісу — Трепак

Чи відбудеться засідання РНБО, присвячене боротьбі з контрабандою, саме сьогодні — ми з певністю сказати не можемо: колір кроля, якого щоразу ефектно дістає з циліндру президент, до останнього тримається в таємниці. Втім, за інформацією ZN.UA з джерел в ОП, форсована підготовка до такого засідання почалася 25 березня. 

Чому проблема контрабанди зараз для РНБО не менш важлива ніж ковід і скупчення російських військ на нашому кордоні? Як працюють контрабандні хаби? Наскільки в темі й долі правоохоронці? Яких кроків можна чекати від Ради нацбезпеки? Хто може стати ціллю? Про це редакторка ZN.UA Юлія Москаленко поговорила з колишнім першим заступником голови СБУ Віктором Трепаком.