Система гарантування вкладів стає дедалі більше схожою на лотерею. Причому вкладника не тільки чекає "виграш" у вигляді його ж власних заощаджень, а й може загрожувати кримінальна відповідальність, пише у своїй статті в DT.UA Ніна Перстньова.
Як зазначає автор, банкрутства банків показали, що порятунок заощаджень вкладників - справа рук самих вкладників. А тому масового характеру набуло таке явище, як дроблення вкладів. Тобто перекидання в межах одного банку частини заощаджень, що перевищують 200 тис. (у тому числі через стрибок курсу гривні до долара), на рахунки родичів. У разі визнання банку неплатоспроможним вони нарівні з усіма можуть претендувати на відшкодування коштів.
При цьому чиновники ФГВФО з самого початку повального банкрутства банків стали шукати способи прикрити законної лазівку, визнаючи депозитні договори нікчемними, а дій вкладників - шахрайськими. "Вступивши в злочинний зговір з працівниками банку з метою заволодіння грошима фонду", - ось формулювання з судових позовів проти вкладників.
Далі керівництво ФГВФО стало говорити про законне і незаконне дроблення, про здоровий глузд, бачити різницю між фізичними особами та юридичними особами, які відкривали рахунки на своїх співробітників або підставних осіб, між мільйонерами і середнячками, чиї заощадження перестали вписуватися в гарантовану державою суму через різку девальвацію гривні.
Як зазначає автор, залишається складно ситуація в банк "Дельта", де заблоковані рахунки 18 тис. вкладників, хоча з моменту введення тимчасової адміністрації пройшло вже п'ять місяців. При цьому в "чорний" чи "сірий" список потрапили не тільки нові рахунки, але й старі, відкриті задовго до визнання "Дельти" проблемним банком.
Однак проблема ще й у тому, що наша держава в особі НБУ не гарантує захищеності, а в особі ФГВФО - повернення вкладів і в межах до 200 тис. Насправді 100-відсоткова гарантія - фікція. Так, валютні депозити повертають у гривнях за курсом НБУ на момент введення в банк тимчасової адміністрації. А виплачувати починають через кілька місяців, коли від колишнього курсу може не залишитися й сліду. І вкладник на руки часто отримує в рази меншу суму. Наприклад, доларові вклади клієнтам "ВіЕйБі банку" фонд перерахував за курсом 15,14 грн/дол. А виплачувати почав, коли офіційний курс гривні до долара перевалив за 28, а комерційний - був ще вищим. Вкладникам "Імексбанку" - по 15,81 грн/дол.
"Щоправда, є перекоси і в інший бік. Наприклад, вкладникам банку "Стандарт" доларові заощадження повертають сьогодні за курсом 27,3, банку "Київ" - по 28,29 грн/дол. Тобто кому як пощастить. Скажімо, вкладникам найбільшого "Дельта банку" доларові вклади перерахували за курсом 26,8, а в євро - по 30,1, але до кінця виплат далеко, а курс повзе вгору. При цьому рахунки десятків тисяч вкладників заблоковано, і коли за ними почнуться виплати, невідомо", - зазначає автор.
Докладніше читайте в матеріалі Ніни Перстньової "Фонд і шахраї, або Про сумний кругообіг грошей" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".