"Швейцарський франк у даний час дуже переоцінено. Така ситуація загрожує розвитку економіки ... Швейцарський національний банк (SNB) не потерпить посилення монетарних умов і тому вживає заходів, спрямованих на послаблення швейцарського франка", - з такою різкою заявою виступив учора SNB.
Регулятор повідомив, що знижує базову облікову ставку з 0-0,75% до мінімально можливих 0-0,25%. "У найближчі дні SNB значно збільшить доступні для вільного ринку обсяги ліквідності у швейцарських франках", розширивши обсяг депозитів, які банки можуть тримати у ЦБ, із 30 млрд до 80 млрд франків.
У міру розростання боргової кризи в зоні євро і посилення побоювань щодо економіки США гравці валютного ринку стали скуповувати швейцарський франк. Швейцарська валюта входить у кошики валютних резервів багатьох держав світу. У 2003-2006 роках курс франка по відношенню до євро залишався на рівні 1,55 франка. Внаслідок кризи популярність франка стала помітно зростати - у березні 2008 року франк став вперше коштувати дорожче американського долара. На тлі боргових проблем єврозони франк за липень зміцнився на 10% по відношенню до євро. У минулий вівторок швейцарська валюта досягла історичного максимуму в 1,08 франка за євро, що змусило швейцарський ЦБ застосувати жорсткі заходи: багато швейцарських компаній, в тому числі і фінансові, скаржилися на те, що високий курс франка б'є по їх показникам і перспективам економічного зростання. За словами аналітика UFG Wealth Management Антона Толмачова, маржа експортерів здавлена через знецінення прибутків у валютах, що дешевшають до франка, а зростання ВВП балансує біля нуля, пише "Коммерсантъ-Украина".
Рішення швейцарського ЦБ змусило експертів заговорити про «валютні війни», розпочаті восени 2010 року: уряди багатьох країн, у тому числі і Швейцарії, проводили інтервенції з метою послаблення національних валют і зміцнення зростання ВВП. У веденні валютних війн дорікали як країнам, що розвиваються (Китай, Бразилія, Південна Корея, Малайзія), так і розвиненим (США і Японія).
Спекуляції на ринку змусять проводити інтервенції Банк Японії, Банк Англії і ФРС, вважають у Brown Brothers Harriman.
Реакція валютних ринків на рішення ЦБ Швейцарії була бурхливою: до євро курс франка впав на 2,8%, до 1,1146 франка; а до долара США - на 2%, відкотившись до позначки 0,7787 франка. Однак до кінця дня ситуація змінилася. До 19.30 за київським часом курс склав 1,096 франка за євро, що нижче закриття вівторка всього на 1,2%. До долара курс склав 0,766 франків/$.