UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швейцарія виключає конфіскацію російських активів через війну в Україні

Берн вважає, що конфіскація порушить національне та міжнародне право.

Швейцарія заявила, що конфіскувати активи підсанкційних росіян, які зберігаються в країні, юридично неможливо. Про це повідомляє Financial Times.

Цією заявою Берн завдає удару по зусиллях Європи використати ці кошти для післявоєнної відбудови України. Досі країна дотримувалась політики ЄС у замороженні активів впливових росіян, пов’язаних з режимом президента Владіміра Путіна.

За даними Міністерства фінансів Швейцарії, майже через рік після вторгнення в Україну Швейцарія зберігає понад 7,5 мільярдів швейцарських франків (8,1 мільярда доларів) у заморожених російських активах. Але оскільки в Європі посилюються заклики до конфіскації російських багатств, які зберігаються за кордоном, для допомоги у фінансуванні оборони та реконструкції України, Швейцарія чітко дала зрозуміти, що будь-які переміщення активів, які зберігаються в межах її кордонах, будуть незаконними.

«Експропріація приватних активів законного походження без компенсації є неприпустимою згідно зі швейцарським законодавством. Конфіскація заморожених приватних активів суперечить конституції», — заявив уряд у четвер, додавши також, що цей крок призведе до порушення Швейцарією міжнародних зобов'язань.

Останній звіт Державного секретаріату з економічних питань Швейцарії (SECO) показав, що станом на червень 2022 року організація отримала повідомлення про 46,1 мільярда швейцарських франків на депозитах, які зберігаються російськими громадянами та юридичними особами в швейцарських банках.

Заява Швейцарії лунає в той момент, коли столиці ЄС шукають способи спростити конфіскацію активів російських олігархів, які перебувають під санкціями. ЄС хоче зробити ухилення від санкцій злочином у всьому ЄС, що полегшить конфіскацію активів.

Керівники інституцій блоку також активно закликають до правових варіантів використання коштів Росії для відновлення України.

Минулого року Росія заявила, що санкції центрального банку, запроваджені ЄС та його союзниками, заморозили близько 300 мільярдів доларів її валютних резервів. Президент Європейської ради Шарль Мішель у січні розповів виданню, що хоче вивчити ідею активного управління замороженими активами російського центрального банку для отримання прибутку. Потім, за його словами, їх можна було б виділити на відновлення, назвавши це питання «питанням справедливості».

Якщо мирна угода буде підписана, базові активи можуть бути повернуті російській державі. Представники ЄС визнали, що ця ідея буде складною з точки зору міжнародного права. Дехто стверджує, що це може спровокувати ризики фінансової стабільності, порушуючи питання про статус надійних активів валютних резервів.

Цього тижня ЄС створив робочу групу для вивчення своїх юридичних можливостей під керівництвом Андерса Анліда, голови Національної ради з торгівлі Швеції. На саміті наприкінці березня він має проінформувати європейських лідерів про можливі варіанти вирішення проблеми.

Читайте також: Російські олігархи оскаржать санкції ЄС у суді

«У нас немає ілюзій. Безсумнівно, будь-яке рішення буде оскаржено в суді. Але ми вважаємо, що мусимо рухатись у політичній площині. Росія, швидше за все, відповість конфіскацією власності іноземних держав», —заявив минулого місяця виданню РБК російський політик і юрист Андрій Клішас.

Нагадаємо, у березні 2022 року Швейцарія здійснила майже безпрецедентний для себе крок, і вирішила на якийсь час відмовитися від нейтралітету, заморозивши російські активи, які включали низку об'єктів нерухомості. При цьому країна заявила, що продовжує працювати над пошуком російських активів.

Проте вже за півтора місяці вона розблокувала частину заморожених раніше активів.

Як повідомлялось, Швейцарія ініціювала конфіскацію заморожених активів осіб, пов’язаних із експрезидентом України Віктором Януковичем.