UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шмигаль описав два підходи до зниження тарифів на газ

Міністерство енергетики запропонувало використовувати регуляторні інструменти, «Нафтогаз» виступає за посилення конкуренції на ринку.

На урядовій нараді за участю представників Міністерства енергетики, НКРЕКП, Оператора ГТС України та Офісу президента були розглянуті два підходи до зниження тарифів на газ для населення. Учасники наради також підтримали механізм, що забезпечити зниження тарифу на транспортування газу, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

«За результатами наради з відповідальними відомствами сформовано механізм, який дозволить знизити ціну на транспортування газу. НКРЕКП терміново починає ретельну перевірку усіх газопостачальників, які на сьогодні мають найвищі тарифи на цю послугу», - йдеться в повідомленні, опублікованому на офіційній сторінці прем'єра у Facebook ввечері в понеділок, 11 січня.

Шмигаль уточнив, що перший підхід до зниження тарифів на газ запропонувало Міненерго. Він передбачає формування тарифів за новою формулою «ціна на європейських хабах мінус транспортування в Україну», а також тимчасове зниження маржі для постачальників. За словами прем'єра, Міненерго прогнозує в разі реалізації цієї пропозиції «істотне зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил».

У свою чергу НАК «Нафтогаз» запропонував другий підхід, який базується на принципах ринкової економіки. «Нафтогаз» пропонує зобов'язати всіх постачальників газу публікувати свій річний тариф, як це вже робить НАК.

«Крім того, пропонується, щоб газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів в рамках відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції і, як наслідок, істотне зменшення платіжок для українців», - точнив Шмигаль.

Прем'єр також повідомив, що 3,1 млн домогосподарств в Україні отримують субсидії для оплати комунальних послуг, а середній розмір нарахувань в листопаді 2020 року склав 1,6 тисячі гривень, що майже на 250 грн більше, ніж в 2019 році.

Нарада, присвячена тарифами, проходило на тлі акцій протесту проти їх підвищення.

Читайте також: Держстат підрахував зростання тарифів на комірне в 2020 році

З 1 січня ціни на холодне водопостачання для українців зросли у середньому на 20%. Підвищення торкнеться мешканців  Києва, Одеси, Ужгорода, Херсона, Вінниці, Луцька, Полтави, Чернівців, Львова, Черкас, Запоріжжя, Дніпра, Броварів, Білої Церкви, Кривого Рогу, Умані, Житомира  та Ірпеня.

Зросте й ціна на електроенергію. Наприкінці грудня Кабмін скасував пільговий тариф 90 копійок на перші 100 кВт.год для побутових споживачів, встановивши фіксовану ціну на рівні 1,68 грн/кВт.год.

У грудні 2020 року підвищив ціну на газ для побутових клієнтів і «Нафтогаз»: з 6,33 до 7,22 грн/куб, тобто, на 14%. Водночас, з 1 серпня постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на ринкових засадах, тож в українців є можливість обирати постачальника.

Традиційно зростання комунальних тарифів пояснюють зношеністю мереж, зростанням цін на електрику та витрат на зарплату співробітникам, дорожчанням газу в зимовий період тощо. Однак якщо інші групи товарів  інколи дешевшають, то вода, гігакалорії чи електрика – ніколи. Чому – читайте у статті Олександра Сергієнка «Чому комунальні тарифи лише зростають?» y ZN.UA.