UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що відбувається, коли населення та бізнес не бачать готовності центробанку захищати макрофінансову стабільність

Центробанки мають всі засоби, щоб уникнути негативних впливів на валютний ринок і банківську стабільність.

Роль міжнародних резервів зростає у ситуаціях шоку. Детально про це пише у своїй статті доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної теорії Західноукраїнського Національного Університету, член Ради НБУ (2016-2023 роки) Віктор Козюк "Як запобігти валютним кризам" на сайті ZN.UA.

Читайте також: Міжнародні резерви Нацбанку виросли до нового історичного рекорду

Це особливо актуально тоді, коли фінансові системи є недостатньо глибокими, тривалість шоку невідома наперед та існує явна невизначеність з приводу того, як поводитимуться очікування населення і бізнесу.

Читайте також: Як формувалися міжнародні резерви України у 2023 році: що з запасами

Як свідчить досвід валютних криз 1990–2000-х років, запас валютних резервів, навіть якщо і відповідає традиційним метрикам адекватності, може виявитися недостатнім. Це відбувається у тому разі, якщо населення та бізнес не бачать готовності центробанку захищати макрофінансову стабільність, відповідно, довіра до національної валюти зменшується, а тиск на валютному ринку посилюється.

Читайте також: Квітневий курс євро та долара показує динаміку – яка валюта набирає ціни

У таких ситуаціях на передній план виходить не стільки питання про нижню межу достатності валютних резервів, за якою паніка руйнує валютний ринок і банківську стабільність, скільки питання щодо того, як центробанкам запобігти наближенню до неї. Дуже часто саме завчасний захист валютних резервів країни з допомогою високих процентних ставок допомагає запобігти валютним кризам і загальній дестабілізації.

Читайте також: Страшніше, ніж війна: названо найбільшу загрозу для розвитку України

Досвід України чітко демонструє, що завчасні заходи НБУ із захисту валютних резервів давали змогу суттєво зменшити вплив різних шоків на економіку та банківську систему. Натомість їхня відсутність супроводжувалася сценаріями, за яких зрештою не вигравав ніхто: ні регулятор, ні уряд, ні держава, ні бізнес, ні населення. Відсутність завчасної реакції процентних ставок на посилення тиску на валютному ринку завжди призводила до гірших сценаріїв. Що нижчою була точка падіння обсягу валютних резервів, то радикальнішими мали бути заходи із запобігання макрофінансовій катастрофі. Яскраве підтвердження цього — 2014–2015 роки. Найістотніше підвищення облікової ставки стало безальтернативним кроком, щоб утримати обмінний курс від іще більшого падіння на тлі найнижчого за всю історію обсягу резервів.

Тоді міжнародні резерви НБУ складали менше, ніж 5 млрд доларів США, а курс гривні «стрибнув» від 8 грн/дол. до 27 грн/дол. Національний банк збільшив облікову ставку з 7% до 29%.

Раніше ми писали про те, що з початку року фіксується стійке зростання продажу готівкової валюти фізичними особами. За даними статистичних спостережень Національного банку України, показник зріс з 1 млрд дол. за місяць до 1,255 млрд дол. Динаміка спостерігається і в лютому, коли показник продажу сягнув 1,122 млрд дол.