UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що чекає економіку України після сьогоднішнього рішення НБУ про облікову ставку

Сьогодні НБУ має переглянути рівень облікової ставки.

До сьогоднішнього дня включно облікова ставка Нацбанку перебувала на рівні 8,5% річних. Більшість експертів ZN.UA очікують, що НБУ сьогодні підвищить облікову ставку до 9,5-10%.

На їхню думку, за нинішньої річної інфляції в 10%, НБУ повинен підвищити облікову ставку. Причому суттєво - до 9,5-10%. Однак НБУ дотримується позиції, що його рішення повинні бути плавними і прогнозованими, тому вони можуть прийняти не таке різке рішення.

Тобто якщо НБУ підвищить облікову ставку до 9,5 -10% - НБУ адекватно реагує на нинішнє зростання інфляції і намагається убезпечити економіку від подальшого зростання інфляції, з огляду на, що зростання ціни газу для виробників неминуче призведе до подорожчання ряду товарів в найближчому майбутньому.

Якщо ж не підвищить до 9,5%, то, незважаючи на очевидні інфляційні ризики, регулятор вирішив не змінювати своєї політики передбачуваності і це може мати негативні наслідки в майбутньому. Зростання цін на газ неминуче призведе до того, що частина виробників буде підвищувати ціни на свої товари, розігріваючи і далі інфляцію, яка на сьогодні істотно перевищує показник НБУ в 5% +/- 1%.

Читайте також: Обсяг готівки в обігу за місяць суттєво зменшився – НБУ

Нагадаємо, що правління   Нацбанку прийняло рішення у вересні збільшити облікову ставку до рівня 8,5% річних. За кілька місяців до цього - збільшити до 8% річних.

Раніше НБУ зберіг облікову ставку 17 червня на рівні 7,5%. Це рішення підтримали сім   з 10 членів комітету з монетарної політики Нацбанку, ще троє членів комітету пропонували діяти більш рішуче і підняти ставку до 8%.

До цього всі 10 членів комітету монетарної політики Нацбанку за підсумками засідання 14 квітня висловилися за підвищення облікової ставки на 1 п.п. - до 7,5% річних з метою.

Хоча експерт   ZN.UA   Тетяна Богдан навпаки рекомендувала знижувати ставку, її аргументи можна прочитати в тексті   "Задзеркалля платіжного балансу".