UA / RU
Підтримати ZN.ua

Середній бізнес в Україні: що його характеризує сьогодні – дослідження ІЕД

Більшість середнього бізнесу – це приватні підприємства.

З малого бізнему до рівня середнього в Україні виросло 64% з загальної кількості останніх. Наразі його розмір в середньому 51-250 працівників, а найбільше він сконцентрований в харчовій промисловості та працює на внутрішньому ринку. Про це йдеться у дослідженні «Середній бізнес в Україні: Terra incognita чи «схований» Mittelstand», яке підготував Інститут економічних досліджень (ІЕД).

Крім іншого, більше половини (54,4%) середнього бізнесу орієнтовані на масового споживача, 40,4% — спрямовані на специфічні групи покупців, і 5,3% працюють за індивідуальними замовленнями.

«Середні підприємства – це переважно новий бізнес, створений вже за роки незалежності України, що може свідчити про певну зрілість економіки», – пишуть автори дослідження.

Уточнюється, що середній бізнес завжди був здебільшого приватним (76% серед опитаних), 19% – колишні державні підприємства.

Переваги середнього бізнесу перед малим:

Більшість промислових середніх підприємств виникли внаслідок приватизації та скорочення зайнятості на колишніх державних великих підприємствах. Дослідники ІЕД зазначають, що середні бізнеси найчастіше утримуються самими власниками, адже вони не хочуть мати більше найманих менеджерів та контролювати процеси самотужки.

Нагадаємо, що за даними Державної служби зайнятості, рівень безробіття в Україні поступово знижується. Для покращення ситуації, в Україні запроваджено Порядок компенсації роботодавцям частини фактичних витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування на нові робочі місця. Він був затверджений Постановою Кабміну №338 від 18 квітня 2023 і набрав чинності 1 січня 2024.