Найбільші світові виробники нафти – Росія і член ОПЕК Саудівська Аравія – домовилися про заморожування видобутку на рівні 11 січня, повідомляє Bloomberg за підсумками переговорів міністрів двох країн у Катарі у вівторок, 16 лютого.
Однак домовленості не остаточні - рішення вступить в силу за умови, що цю ініціативу підтримають інші виробники нафти. Москва розраховує на приєднання до домовленостей всіх членів ОПЕК.
"За підсумками зустрічі чотири країни - Росія, Саудівська Аравія, Катар та Венесуела - готові заморозити видобуток нафти на рівні січня, якщо інші виробники приєднаються до цієї ініціативи", - йдеться в повідомленні Міненерго РФ.
Міністр нафти і мінеральних ресурсів Саудівської Аравії Алі аль-Наїмі назвав зазначений рівень виробництва "адекватним".
Рішення про заморожування видобутку вже підтримали у Венесуелі, яка раніше активно лобіювала такий крок на тлі падіння світових цін на вуглеводні. До угоди також приєднався Катар.
Відразу після повідомлення про домовленості Росії і Саудівської Аравії світові ціни на нафту почали падіння: котирування Brent впали до $ 33,7 за барель, а WTI – до $ 29,8 за барель. До цього вартість обох марок піднімалася до $ 35,5 і $ 31,2 відповідно.
Тижнем раніше Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у щомісячному звіті зазначило, що не вірить в скоординоване зниження видобутку ОПЕК та інших країн.
У доповіді наголошується, що видобуток нафти в країнах ОПЕК у січні зріс на 280 тис. б/с - до 32,63 млн б/с на тлі збільшення виробництва в Ірані, Іраку та Саудівській Аравії.
Саудівська Аравія виробляла 10,2 млн барелів на день в січні, тоді як Росія - близько 10,9 млн барелів на день у тому ж місяці.
МЕА очікує падіння видобутку нафти поза ОПЕК у 2016 році порівняно з 2015 роком на 600 тис. бар./добу до 57,1 млн бар/добу.
"Безперервні розмови про те, що можлива угода між ОПЕК та виробниками поза ОПЕК про зниження видобутку здаються спекулятивними. Це справа ОПЕК, чи буде вона знижувати видобуток самостійно або разом з іншими виробниками, але ймовірність скоординованого зниження дуже низька", - йшлося в огляді агентства.