UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції проти російської нафти ризикують загальмуватись і Україна має втрутитись в процес - експерт

Україна  має створити дипломатичну команду для лобіювання енергетичних санкцій проти РФ.

Зміст нового, восьмого пакета санкцій проти Росії збоку країн Європейського Союзу засвідчив кризу санкційного процесу в його енергетичній частині. Про те, чи можливий вихід із цього стану, пише директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в статті «Нові санкції проти російської нафти: диявол ховається в деталях».

На думку експерта, кінцевий зміст енергетичних санкцій, а саме – широко розрекламована «цінова стеля» нафти досі не визначені. Її розмір напряму буде залежати від позиції «Великої сімки», а те, наскільки вони будуть дієвими залежить, від одних з найбільших покупців російської нафти -  Китая та Індії. Інша річ — що, на жаль, Україна наразі не проявляє жодної розумної проактивної позиції у процесі перемовин.

«Україна від закликів «давайте застосовувати санкції» має перейти до просування конкретних планів санкцій і докладного опрацювання цих планів із партнерами», - наголошує Харченко.

Автор зазначає, що напруга між США і ЄС, з одного боку, та Китаєм — з іншого може завадити досягненню згоди. І тут, потенційно, свою роль має зіграти Україна.

«Адже саме ми найбільше зацікавлені у створенні «цінової стелі». Саме ми маємо можливість максимально наполягати на постулаті «менше грошей у Росії — швидше закінчиться війна». Доносити його і до Китаю, і до Індії, а еліти обох країн хоч і користуються нагодою заробити на цій війні, та водночас розуміють усі потенційні ризики, які вона привносить у світ. Звісно, робити це треба уважно, погоджуючи свої кроки з ключовими союзниками — США та Великою Британією. «Човникова» енергетична дипломатія України цілком могла би зіграти свою роль у великій геополітичній грі», - зазначає експерт.

Але, як наголошує Олександр Харченко, на превеликий жаль, на сьогодні немає ознак того, що влада України створила команду, яка б фокусувалася на цій роботі.

Він впевнений, що у такої команди точно було б кілька дуже важливих фронтів. І в першу чергу це нафтовий фронт.

«Сьогодні така українська команда мала б пропонувати нашим партнерам варіанти санкціонування порушників «стелі» і працювати «човниками» ткацького верстата перемовин, зшиваючи майбутню угоду», - додає експерт.

Другим фронтом мали б стати санкції для «Росатома», а саме робота з формування санкційного пакета у площині доступу Росії до міжнародних дослідницьких ресурсів (наприклад, розробки термоядерних реакторів) і безліч інших санкційних проєктів.

«Про обмежувальні заходи до Росії мало просто гучно заявляти в політичних зверненнях до міжнародних партнерів. Над ними треба важко і багато працювати, інакше реального результату не буде», - резюмує Олександр Харченко.

Читайте також: Зниження видобутку нафти ОПЕК+ не допоможе Росії – експерт

Нагадаємо, Росія заявляє, що не продаватиме нафту країнам, які підтримають граничну ціну.