UA / RU
Підтримати ZN.ua

Румунський порт зможе збільшити прийом зерна з України, але є обмеження

Порт Румунії частково замінить «зернову угоду» з РФ, але лише до середини серпня.

Румунський порт Констанца, який вважається головною альтернативою для експорту зерна з України після відмови Росії від "зернової угоди", може прийняти додаткові вантажі лише до середини серпня. Про це, посилаючись на заяву глави бізнес-асоціації порту, пише Reuters.

Як повідомили в адміністрації порту, за перше півріччя цього року компанія перевантажила 15,25 мільйонів метричних тонн зерна, що на 24,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. 7,5 млн. тонн із загального обсягу припадає на українські зерна. Для порівняння, за весь 2022 р. румунські портові оператори перевантажили 8,6 млн. тонн українського зерна.

Після початку повномасштабної війни порт Констанца став найбільшим альтернативним судноплавним маршрутом, на нього припала приблизно третина українського зернового експорту.

Видання зазначає, що транзитний тиск зростатиме на Констанцу, яка традиційно займається експортом зернових з Румунії та її сусідів, які не мають виходу до моря, включаючи Угорщину та Сербію.

Через те, що жнива в Румунії починаються трохи пізніше, ніж в Україні, а небажання деяких румунських фермерів продавати свій урожай за низькими цінами означає, потужності порту для українського зерна будуть доступні ще до середини серпня.

Крім того, Віорел Панайт, менеджер портового оператора Comvex, розповів, що для прискорення перевалки зерна деякі портові оператори використовують цифрову систему, яка скоротила час, необхідний для обробки митних заяв із 48 годин до 30 хвилин.

За його словами, Україна збільшила пропускну спроможність у своїх дунайських портах Рені та Ізмаїл, а також ведуться переговори з операторами залізничних вагонів щодо нової системи навантаження на українсько-румунському кордоні Вадул-Сірет-Дорнешті, сказав Панайт.

Читайте також: Рада Україна-НАТО щодо розблокування "зернового коридору" збереться найближчим часом – Зеленський

Ще в травні повідомлялося, що експортери зерна з України незабаром можуть зіткнутися з новою проблемою – нестачею логістичних можливостей у Румунії, через яку зараз йде третина українського аграрного експорту.