UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ фіксує значне падіння економіки України

Очевидні наслідки кризового 2020 року.

У травні поточного року Індекс виробництва базових галузей (ІВБГ) виріс на 4,1% г/г, що нижче показників квітня.

У квітні Індекс виріс на 18,3% на тлі падіння в кризовому 2020 року повідомляється в макроекономічному і монетарному огляді НБУ за червень 2021 року.

Уповільнення виробництва відбулося через вичерпання ефекту бази порівняння (торік саме з травня почалося пом'якшення карантинних обмежень та відновлення роботи більшості галузей). У травні минулого року індекс впав на 8,7%.

Згідно з інформацією НБУ, зберігалося падіння у тваринництві та харчової промисловості внаслідок подальшого відображення більш низьких торішніх урожаїв і глибокого спаду у виробництві тютюнових виробів. Знизилися обсяги виробництва в енергетиці.

Читайте також: В Україні до 30% зріс рівень тіньової економіки: названі причини

Економічна активність підтримувалася досить високим споживчим попитом, а також деяким пожвавленням інвестицій та сприятливою зовнішньою кон'юнктурою. В результаті роздрібна торгівля росла високими темпами (22,7% г/г), збільшувався пасажирооборот.

Досить високий зовнішній попит на руди, а також нарощування видобутку вугілля зумовили прискорення зростання добувної промисловості. Переробна промисловість зросла за рахунок галузей, які обслуговують споживчий попит (текстильна, виробництво меблів і т. П), інвестицій (машинобудування) і зовнішнього попиту (металургія і хімія). В цілому зростання промисловості склав 5,4% г/г, говориться в огляді.

Через незначного дефіциту бюджетних витрат на дорожнє господарство обсяги будівельних робіт скоротилися (на 8.4% г/г), хоча житлове будівництво зростало високими темпами. Зростання виробництва в добувній промисловості і металургії та збільшення перевезень будівельних матеріалів підтримали зростання вантажообігу, але більш низький експорт зернових, а також зменшення імпорту нафтопродуктів зумовили спад оптової торгівлі, говориться в дослідженні НБУ.

Раніше Європейський банк реконструкції і розвитку поліпшив прогноз зростання економіки України у 2021 році з 3% до 3,5%. Такі дані вказані в регіональному економічному огляді ЄБРР за червень.

У ЄБРР вважають, що основні ризики пов'язані з повільним просуванням у країні реформ і відносно повільними темпами вакцинації.