UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розроблені сценарії для порятунку ФГВФО від банкрутства — оглядач

Фонд гарантування може вийти в плюс вже в 2022 р., але навантаження на банки все одно виросте.

Є кілька непростих, розроблених спільно зі Світовим банком сценаріїв, як врятувати ФГВФО від банкрутства. Перший сценарій пропонує фонду гасити векселі достроково, на дев'ять років ввести спеціальний збір для банків-учасників і зобов'язати Ощадбанк платити внески. Ці заходи дозволили Фонду знизити на 25 млрд грн витрати на оплату відсотків і практично повністю погасити борг перед Мінфіном, повернувши 115 млрд з 140,5. Але введення спеціального збору у розмірі 100% від регулярного для банків-учасників на дев'ять років - це вагоме навантаження на банки, приблизно 50 млрд грн за весь період. А головне, при цьому сценарії дефіцит капіталу все одно зберігається до 2030 р.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. За її словами, другий сценарій пропонує збільшити суму для гарантування вкладів з нинішніх 200 тис. грн до 800 тис., підвищити базові ставки для банків-учасників на 20% на п'ятирічний термін, на один рік ввести спецзбір, знову-таки зобов'язати Ощадбанк платити внески і конвертувати борг Фонду.

"При цьому сценарії Фонд гарантування може вийти в плюс вже в 2022 р., але навантаження на банки все одно виросте, а підвищення суми гарантування не тільки, як вважає Світовий банк, приверне клієнтів в банківську систему, але і збільшить зобов'язання Фонду перед вкладниками, якщо хтось з банків покине ринок", - зазначає оглядач.

Третій сценарій, з її слів, крім традиційної участі Ощадбанку в системі гарантування, пропонує ввести спеціальний збір для банків на сім років у розмірі 50% від регулярного збору, і всі вільні кошти Фонду інвестувати в ОВДП.

"В різні роки Фондові необхідно буде купувати ОВДП на суми від 14 до 59 млрд грн, і він розраховує на інвестиційний дохід понад 60 млрд. Грубо, але при такій схемі борги Фонду просто конвертуються в борги Мінфіну. Дохід від інвестування в ОВДП буде прямо залежати від процентних ставок по облігаціях, які складно спрогнозувати в перспективі двадцяти років. Всі ці ризикові і болючі заходи дозволять Фонду побороти дефіцитність свого капіталу теж тільки до 2030 р.", - підкреслює автор.

Детальніше про жалюгідний стан ФГВФО читайте в статті Юлії Самаєвої "Гарантована неспроможність" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".