Запропонований законопроект №8225, який скасовує обмеження для держкомпаній зі списку, що не підлягають приватизації з розпорядження їх нерухомістю, міг би бути корисним, але лише після того, як буде проведена ліквідація всіх непрацюючих держкомпаній, зі списку стратегічних об'єктів будуть виключені всі об'єкти, що потрапили туди необґрунтовано, майно усіх ДП буде інвентаризоване та оцінено, документи зібрані або відновлені. І тільки після того, як буде проведено аудит цих компаній і осмислені подальші перспективи їх роботи.
Про це в статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. На її думку, лише тоді ми зможемо бути впевнені в тому, що передача і продаж їхнього майна не обернеться звичним для України дерибаном.
Автор вказує, що на сьогоднішній день перелік об'єктів держвласності, що не підлягають приватизації, містить понад 1300 позицій. Всього держкомпаній в Україні близько 3,5 тис. Міністерство економічного розвитку, починаючи реформування держпідприємств, рекомендувало 1250 з них ліквідувати або реорганізувати, у державній власності залишити близько 400 держкомпаній, близько 350 - передати в концесію, решту - приватизувати.
"Принаймні, провівши всі ці маніпуляції, ми могли б краще розуміти, про які компанії йдеться, яке майно передається, і чи доцільно це. Зараз зробити це не вийде, відстежити зміни на сотнях підприємств неможливо. Це не під силу ні експертам, ні чиновникам, ні Кабміну, який покликаний всі ці зміни погоджувати. Майже дві сотні об'єктів зі списку не мають ніякого стратегічного значення - це звичайні підприємства, які завдяки лобізму домоглися заборони своєї приватизації, - пише оглядач. - В управлінні МінАПК, за словами глави ФДМУ, наприклад, 41 такий об'єкт, Мінекономрозвитку - 31, Мінсоцполітики - 14, Мінкультури - 6. Робота жодного з них не стосується питань безпеки (у тому числі продовольчої), обороноздатності або збереження інфраструктури. Це просто бізнес, де-юре - дотаційний і збитковий, де-факто - тіньовий і прибутковий".
Детальніше про скидання непрофільних активів підприємств читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Як баласт у кишеню скинути" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".