У Росії ринок роздрібної торгівлі впав на рекордні 8,1% - такого спаду не було з 1991 року. За оцінкою експертів, реальна картина ще гірша, пише "Газета.ру".
Оборот роздрібної торгівлі в цьому році, за офіційними даними Росстату, показав найбільше падіння з моменту розвалу СРСР: "мінус" 8,1% за перше півріччя. Таким чином, побитий рекорд десятирічної давності: до цього найбільше падіння в "мінус" 6,2% було зафіксовано в кінці 1995 року.
При цьому дані аналітиків свідчать, що в Росії торговельні мережі охопив песимізм: оцінка настроїв у середовищі найбільших торгових мереж склала 4,9 з десяти. Найгірше свої справи оцінили кіномережі та розважальні оператори.
Трохи вище нейтрального рівня піднялися ресторани та кафе - 5,2 бала, товари для будинку і хобі і спортивні товари - 5,9. А найкраще справи йдуть у дитячих товарів - 6,2 бала.
У той же час деякі гравці ринку говорять, що падіння обороту на 8,2% "не відображає реального падіння попиту і зниження кількості покупок, оскільки через зростання цін грошовий товарообіг знизився менше, ніж фактична кількість покупок".
Втім реальні цифри, як зазначають експерти, ще менш втішні.
"Продажі комп'ютерів впали на 22,9%, аудіотехніки - на 19,5%, телевізорів - на 26%, холодильників - на 18,3%, автомобілів - на 23%. Якщо говорити про продуктовому ритейлі та одязі, то тут у середньому падіння 5-8%. Тобто попит на ходові товари впав разом з падінням доходів, а на товари непершочергові потреби - значно нижче", - говорить директор відділу досліджень CBRE Валентин Гаврилов.
Найбільше постраждали магазини, що працюють у верхніх цінових сегментах. "Середній та середньо-високий сегменти впали найбільш сильно. Ряд брендів вирішили піти з ринку, інші призупинили розвиток. З прибутку - все втратили понад 70-80%, а багато і зовсім пішли в збиток", - говорить він.
Видання Los Angeles Times раніше писало, що середній клас Росії на очах втрачає відносне благополуччя. В Москві фінансові труднощі відчуваються менше, оскільки тут живуть більшість багатіїв, чиновників і голів великого бізнесу. В цей же час, Кремлю бракує грошей, щоб підтримувати провінцію, оскільки влада розраховувала, що нафта буде коштувати 70 доларів за барель в 2015 році, але ціна впала нижче.
Раніше повідомлялося, що росіяни стали красти в магазинах на 68% більше в 2014 році. Офіційна сума вкрадених росіянами товарів - майже 1 млрд рублів. Найбільше крадуть у Москві. А ось у Чечні і Дагестані крадіжок взагалі немає. Експерти бачать в цьому кілька причин, в тому числі, економічних: курс рубля значно впав (через санкції та здешевлення нафти - ред.), ціни на товари зросли (тому збільшилися суми збитку), і в цілому в Росії значно погіршилася якість життя населення.