UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія вимагає у Болгарії мільярд євро за відмову разом будувати АЕС

Відмова будувати спільно з росіянами АЕС в Белене може коштувати Болгарії 1 мільярд євро. Україна ж продовжує співпрацю з Росією: минулого тижня провладна більшість у Верховній Раді схвалила оснащення двох блоків на Хмельницькій АЕС російськими реакторами.

Російський «Атомбудекспорт» збільшив до 1 млрд євро позовні вимоги до Національної електричної компанії Болгарії (НЕК) з проектом АЕС «Белене» в рамках справи, що розглядається Міжнародним арбітражним судом при Міжнародній торговій палаті у Парижі.

«Збільшення позовних вимог обумовлено тим, що на даний момент проект достроково припинений урядом Болгарії, закінчився термін дії угоди від 29 листопада 2006 року, а НЕК продовжує відмовлятися відшкодовувати «Атомбудекспорту» понесені витрати та збитки. У цьому зв'язку позовні вимоги «Атомбудекспорту» включають в себе вартість всіх робіт, виконаних за проектом, вартість обладнання тривалого циклу виготовлення, збитки та інше. Загальна сума збільшених позовних вимог складає не менше 1 мільярда євро», - йдеться в повідомленні «Атомбудекспорту».

- Болгарія відмовилася від спільного будівництва АЕС з Росією

У липні 2011 року «Атомбудекспорт» подав позов до Міжнародного арбітражного суду Міжнародної торговельної палати в Парижі до НЕК про стягнення 58 млн євро оплати за роботу за проектом АЕС «Белене». Цей позов став першим у відносинах між сторонами.

Тоді представник «Атомбудекспорту» пояснив, що ця міра була процесуально необхідною, оскільки мова йшла про оплату вже виконаних робіт, за якими обома сторонами підписані сертифікати про виконання робіт. За його словами, «Атомбудекспорт» виконав певний обсяг робіт зі спорудженню АЕС, залучаючи на прохання болгарської сторони кредитні ресурси. Слідом болгарська сторона повідомила про наміри подати зустрічний позов проти «Атомбудекспорту», не уточнивши, в чому полягають її претензії.

На початку жовтня Національна електрична компанія (НЕК) Болгарії подала зустрічний позов до ЗАТ «Атомбудекспорт» в Арбітражний суд у Женеві на суму 61 євро млн. Як зазначалося в повідомленні компанії, причиною подачі позову була заборгованість «Атомбудекспорту» перед НЕК за договором від 28 листопада 2007 року і доповненням до нього.

- Депутати схвалили оснащення Хмельницької АЕС російськими енергоблоками

У березні цього року Болгарія оголосила, що відмовляється від проекту з будівництва АЕС «Белене». У відповідь на це глава Міненерго Сергій Шматко заявив, що Росія наполягатиме на виконанні Болгарією контрактних зобов'язань за проектом. !zn

Читайте також

Чорнобильська катастрофа нас нічого не навчила?

Хмельницький ядерно-енергетичний гамбіт

Болгарія заборонила розвідку сланцевого газу через шкоду екології