"3, порівняна за якістю з кращою російською маркою Siberian Light. Знайшли нафту за допомогою європейської платформи West Alpha, яку обслуговують американці з ExxonMobil. Через це проект перебуває під загрозою через санкції, хоча в "Роснефти" вважають, що буріння не порушує заборону. Перспективи видобутку, втім, туманні: як вказують експерти, витягти цю нафту без іноземного обладнання важко. Натомість Мінфін готовий віддати мільярди пенсійних накопичень на проекти з видобутку нафти на північному шельфі.
У повідомленні компанії про нове родовище, яке цитує "Інтерфакс", йдеться: НК "Роснефть" завершила буріння найпівнічнішої у світі арктичної свердловини Університетська-1, за підсумками якого виявлено нафту на ліцензійній ділянці Східно-Приновоземельській-1 у Карському морі.
ИТАР-ТАСС з посиланням на власного кореспондента на борту платформи West Alpha наводить додаткові подробиці. По-перше, відкрито родовище надлегкої нафти - найзручнішої для переробки і тому найбільш вигідної для видобутку. Глибина свердловини склала 2113 метрів. Ресурси першої пастки (частина гірської породи, в якій акумульована нафта) становлять понад 100 млн тонн. Всього таких пасток в нафтоносній провінції - близько 30.
Сайт "Роснефти" наводить слова голови компанії Ігоря Сечіна, який подякував численним зарубіжним партнерам проекту: "Це наша спільна перемога, в її досягненні брали участь наші друзі і партнери з ExxonMobil, Nord Atlantic Drilling, фахівці Schlumberger, Halliburton, Weatherford, Baker, Trendsetter, FMC. І ми хочемо назвати це родовище "Перемога".
Зазначимо, що ExxonMobil є спонсором передвиборчої кампанії Барака Обами.
"Роснефть" вперше за 50 років відкрила нову Карську морську провінцію, яка є продовженням на морський шельф найбільших нафтогазоносних структур Західного Сибіру. Як оптимістично повідомляє ИТАР-ТАСС, "нова провінція, за оцінками експертів, перевершує такі нафтогазоносні провінції як Мексиканська затока, бразильський шельф, арктичний шельф Аляски і Канади, і порівнянна зі всієї поточною ресурсною базою Саудівської Аравії". При цьому перспективи розробки зважаючи на оголошені Євросоюзом та США санкції туманні: експерти "Комерсанта" раніше припустили, що саме плани "Роснефти" з освоєння важкодоступних запасів можуть стати головною жертвою обмежень на постачання високотехнологічного обладнання.
Санкції Євросоюзу, узгоджені 9 вересня і введені 12 вересня припускають "удар" по нафтовим компаніям Росії ("Газпром нафта", "Роснефть" і "Транснефть") і ще більше обмежить доступ російського бізнесу до кредитних ринків. Компанії, що надають послуги розробки глибоководних нафтових свердловин і видобутку нафти в Арктиці, теж не зможуть працювати з Росією.
При цьому Рада ЄС, вводячи санкції проти РФ 12 вересня, передбачив можливість їх послаблення або скасування - в залежності від поточної ситуації в Україні.
Раніше повідомлялося, що нові санкції США і ЄС поставлять хрест на арктичних і сланцевих проектах Росії. !zn