Росія чекає на завершення виборів в Україні, щоб спробувати відновити "старі угоди (по газу) з новою владою". Про це повідомив в ефірі одного з телеканалів голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
"Російські колеги дуже люблять чекати завершення виборів. І я думаю, що їх розрахунок дуже простий - зміна влади і, можливо, з новою владою можна буде продовжити стару угоду, яка нам не тільки не цікава, але вона суперечить як українському, так і європейському законодавству", - заявив він.
Коболєв також заявив, що Росія може повторити кризу з постачанням газу європейським споживачам, щоб закріпити ідею "Північного потоку-2".
"Під кінець грудня, коли будуть морози і не буде нового договору (про транзит газу, - ред.), росіяни, швидше за все, сподіваються повторити той трюк, який був в 2009 році з відключенням поставок газу з українського коридору для європейських споживачів. Це викличе кризу, і цю кризу можна буде використовувати, наприклад, щоб просунути ідею "Північного Потоку-2", - сказав голова "Нафтогазу".
Коболєв знову підкреслив, що запуск "Північного Потоку-2" і "Турецького потоку" призведуть до зниження обсягів транзиту по українській ГТС до нуля і "відкриє шлях для повноцінної російської агресії".
"Це не має нічого спільного з газовим бізнесом, це стратегічна мета, над нею працюють системно з 2005 року. Прибираючи транзит газу по території України, Росія відкриває собі шлях для повноцінної агресії. Це той аргумент, який ми - українські дипломати, політики і "Нафтогаз" - використовуємо в міжнародних переговорах. Ми пояснюємо це нашим європейським партнерам, що йдучи на комерційний проект вони фактично відкривають дорогу для російських танків на територію нашої країни", - сказав він.
Раніше повідомлялося, що наступні тристоронні консультації між Україною, Росією і Євросоюзом щодо транзиту газу після 2019 року заплановані на травень.
Як повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ в Євросоюз через ГТС України.
"Нафтогаз" і Єврокомісія наполягають на збереженні транзиту і підписанні нового договору, який відповідає європейському енергетичному законодавству.
У свою чергу, керівництво "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.
Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і переговорних позиціях сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".