UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російський Центробанк збирається на термінове засідання через курс рубля

Російські політики не мають єдиної думки щодо того, як впоратися з економічними наслідками вторгнення в Україну.

Центральний банк Росії у вівторок проведе екстрене засідання щодо процентної ставки після падіння національної валюти нижче 100 рублів за долар, повідомляє Financial Times.

Планове засідання ЦБ РФ мало відбутися 15 вересня, проте через стрімке падіння рубля посадовці регулятора зберуться у вівторок та передбачається, що можуть підвищити ключову облікову ставку, яка наразі становить 8,5%.

Рішення буде оголошене у вівторок о 10:30 за московським часом. Майже через півтора року після того, як Путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення , російські технократи намагаються збалансувати конкуруючі пріоритети економічного зростання та стабілізації валюти, яка є найнижчою щодо долара за 16 місяців.

Стрімке падіння рубля викликало публічні розбіжності серед вищих російських чиновників.

Читайте також: Санкції душать Росію та її рубль – Bloomberg

У понеділок на Московській біржі курс долара піднявся вище 100 рублів уперше з березня минулого року, євро торгується до 110 рублів. 

Максим Орєшкін, радник Путіна з економічних питань, раніше в понеділок написав статтю для державного інформаційного агентства ТАССз неприхованою  критикою центрального банку, поклавши на нього провину за падіння рубля через  пом’якшення монетарної політики, що, за його словами, призвело до додаткового боргового попиту на 12,8 трильйона рублів, який перегріває економіку.

Водночас, центральний банк, який відмовився від таргетування обмінного курсу та перейшов у режим вільного плавання в 2014 році, заявив, що рубль перебуває під тиском інших факторів, включаючи падіння обсягів експорту та одночасне зростання внутрішнього попиту на імпорт на тлі збільшення державних запозичень. Збільшення дефіциту через збільшення військових витрат, падіння доходів від експорту та зростаюча залежність від імпорту сприяли падінню рубля, одночасно прискорюючи інфляцію.

Посадовці регулятора стверджують, що потенційне підвищення ставки на його наступних запланованих засіданнях є необхідним для стабілізації інфляції на цільовому рівні 4%, і  додають, що падіння рубля не загрожує фінансовій стабільності Росії.

У липні інфляція в РФ перевищила цільовий рівень центрального банку до 4,3% та, як очікується, до кінця року зросте до 5-6,5%.

Незважаючи на те, що в Росії вона все ще нижча, ніж у більшій частині Європи, завдяки енергетичним ресурсам країни та ранньому зняттю пандемічних обмежень, у липні, за словами Наталії Лаврової, головного економіста BCS Global Markets, інфляція з поправкою на сезонні зміни становила 8,5%.

Зростаюча інфляція зіштовхнула голову центрального банку Ельвіру Набіулліну, яка приборкувала попередні зростання за допомогою агресивного підвищення ставок, зі своїми жорсткими критиками, які наполягали на зниженні ставок, щоб стимулювати запозичення.

Економісти вважають, що політики намагаються зберегти російську економіку стабільною, водночас підживлюючи військову машину Путіна та пом’якшуючи вплив західних санкцій.

«Рубль поступово втрачає вартість, адже поточний прогноз полягає в тому, що війна триватиме, а дефіцит російського бюджету для її фінансування зберігатиметься протягом багатьох років, поки Путін не помре або не піде у відставку», — певен Костянтин Сонін, професор економіки Університету Чикаго.

Минулого тижня центральний банк заявив, що припинить купівлю іноземної валюти до кінця цього року, щоб «зменшити волатильність». Але ефект, який ці кроки матимуть на рубль, обмежений, оскільки понад половина валютних резервів Росії заморожена під західними санкціями, вважає Сонін.

Банк Росії оголосив, що припинить купівлю іноземної валюти на внутрішньому ринку до кінця 2023 року – щоб підтримати рубль.

За словами фахівців, реальна інфляція в Росії вп'ятеро вища за той показник, який офіційно озвучено владою.