UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російські олігархи на чолі з віцеспікером Думи РФ донедавна контролювали вісім обленерго в Україні: як працювала схема

Незважаючи на санкції, Бабаков, Гінер та Воєводін зберігали вплив на критичну інфраструктуру в Україні.

Кілька днів тому Міністерство юстиції України добилось у суді стягнення в дохід держави майна на українській території, яке належало через посередників російським олігархам Євгєнію Гінеру, Міхаілу Воєводіну та Алєксандру Бабакову - віцеспікеру Думи РФ. Серед цього майна - вісім обленерго. Про те, за якою схемою росіяни володіли об’єктами критичної інфрастраструктури України, розповідає голова правління StateWatch Олександр Лємєнов у статті «Конфіскація «російської» енергетики в Україні: перший великий кейс».  

За словами Лємєнова, підтвердженням того, що Бабаков, Гінер та Воєводін фактично володіли вісьмома обленерго України та розпоряджалися отриманими від господарської діяльності коштами, є те, що на «превелике здивування» багато посад членів наглядових рад в енергетичних компаніях обіймають особи, які займають аналогічні посади в підприємствах групи компаній «ВС Енерджі» - ця група належить трьом олігархам через низку фізичних та юридичних осіб.

Читайте також: Готелі в Україні, які суд нарешті забрав у росіян: схема групи віцеспікера Думи РФ

Група компаній «ВС Енерджі» придбала ключові частки акції цих енергетичних компаній та встановила контроль за їхньою діяльністю ще з 2000-х. Тоді підконтрольні їм іноземні компанії, зокрема з реєстрацією в Словаччині та Нідерландах, які входять до групи компаній «ВС Енерджі», придбали левові частки акцій перелічених підприємств.

Вказані підсанкційні особи й надалі продовжують зберігати контроль над енергетичними компаніями через пов’язаних з ними осіб, які є номінальними власниками корпоративних прав на невизначений період та їх користувачами.

«Бабаков, Гінер та Воєводін хотіли уникнути санкцій та прикрити свою незаконну діяльність протиправно отриманими активами в Україні шляхом класичного формального переоформлення бізнесу на підконтрольних їх осіб. Їм це не вдалось, але це був не простий шлях, бо власне непростим є сам процес доведення реального контролю над активами, які мають інших номінальних власників», - резюмував голова  StateWatch.