Вчора, 1 серпня, Український ветеранський фонд (установа у сфері управління Міністерства у справах ветеранів України) у співпраці з Work.ua та Lobby X представили спільне дослідження «Потреби та перешкоди ветеранів при працевлаштуванні», в якому опитали 445 HR-фахівців, керівників та засновників компаній щодо їх побоювань відносно працевлаштування ветеранів і планів на адаптацію демобілізованих працівників.
Досвіду у роботодавців поки замало
Виявилось, що більшість компаній (62%) не мають досвіду роботи з ветеранами, але ті, хто має, визнають його позитивним. Тільки третина з опитаних роботодавців поділилися, що вже мають досвід роботи з ветеранами, — у 7% він значний, у 25% невеликий.
При цьому більшість із тих, хто вже приймав на роботу, співпрацював з ветеранами, визначають цей досвід як однозначно позитивний (35%), скоріше позитивний (31,5%) або нейтральний (22%). Тільки 8% опитаних вибрали варіант відповіді «Скоріше негативний», говорячи про роботу з колишніми військовими.
Роботодавці позитивно налаштовані щодо ветеранів
Роботодавці впевнені, що демобілізовані працівники не втратять професійні навички:
28,5% опитаних думають, різниця між рівнем компетенцій буде невідчутною;
21% — що більшість ветеранів навіть набудуть нових навичок на службі.
При цьому 25% респондентів вважають, що потреба в перекваліфікації ветеранів таки постане. А ще 23% важко було дати прогноз з цього питання.
Більшість опитаних представляли середній (43%) або малий бізнес (36%). 15% респондентів були з великого бізнесу. Також опитування заповнили 6% роботодавців з державного чи громадського сектору. Респонденти працюють у різних регіонах України, найбільше відповідей дослідники отримали від роботодавців з Київської, Львівської, Дніпропетровської, Одеської, Харківської областей.