UA / RU
Підтримати ZN.ua

Різке зниження транзиту «Газпрому» через Україну загрожує технічними проблемами — Вітренко

Реагувати на ситуацію і надавати їй розголосу необхідно вже зараз

У разі, якщо «Газпром» різко зменшить обсяги транзиту природного газу через Україну, це призведе до зміни фізико-хімічних властивостей газу. В результаті у європейських операторів газотранспортних систем на західному кордоні України з'являться питання до якості поставленого блакитного палива. Про це заявив глава правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в кулуарах YES Brainstorming в Києві, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

«Якщо («Газпром») нічого не буде давати (газ на вхід української ГТС), то нам навіть простіше — нічого не треба виконувати. Але якщо він буде давати якісь невеликі обсяги газу або якщо буде дуже сильно варіювати: один день максимум, а інший день, скажімо, мінімум — то будуть фізичні проблеми, як забезпечити транзит, необхідні фізико-хімічні властивості газу, які специфіковані згідно з контрактом між оператором українським і операторами Словаччини, Польщі, Угорщини й так далі», — сказав Вітренко.

Вітренко уточнив, що в подібній ситуації європейські оператори можуть заявити, що Україна порушує умови контракту за фізико-хімічними властивостями газу. Таким чином Україна стає ненадійним транзитером газу, який створює технічні проблеми європейським ГТС.

Глава «Нафтогазу» уточнив, що в умовах транзитних контрактів є «якісь загальні положення, які, в принципі, теоретично можуть нас захистити, якщо ми потім підемо в суд». Але реагувати на ситуацію і надавати їй розголосу необхідно вже зараз.

«Тому важливо це питання наперед якимось чином вирішувати», — підкреслив Вітренко.

Рішенням він бачить усунення монополії «Газпрому» на постачання газу з Росії в Європу транзитом через Україну і перенесення точки доступу з західного кордону України на кордон з РФ. Це і є сенс, який вкладався в перехід роботи української ГТС на європейські правила.

У Міненерго України, «Нафтогазі» і Операторі ГТС України (ОГТСУ) допускають, що в разі запуску «Північного потоку-2» «Газпром» готовий буде різко скоротити постачання газу через Україну, не чекаючи завершення поточного контракту у 2024 році та попри необхідність оплати невикористаних потужностей ОГТСУ.

Читайте також: В "Нафтогазі" розповіли, як зупинити зростання цін на газ в Європі

Раніше повідомлялося, що Україна наполягає на документальному закріпленні міжнародних гарантій збереження транзиту газу через українську ГТС після запуску «Північного потоку-2», заявив на форумі Ялтинської європейської стратегії-2021 (YES) глава ОПУ Андрій Єрмак.