UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ збереже транзит газу через Україну – Путін

Сьогодні в Берліні відбудуться тристоронні переговори між представниками України, Єврокомісії та РФ.

Президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ збереже транзит газу через Україну, незважаючи на будівництво інших газопроводів. За його словами, сторони на шляху до домовленостей. Про це він сказав на прес-конференції в Москві.

Путін додав, що Москва хоче, щоб домовленості влаштовували всіх, у тому числі Київ.

Відповідаючи на питання, чи збирається РФ виплачувати Україні 3 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу, президент РФ назвав це рішення політичним, зазначивши, що одна з причин - у зв'язку з важким економічним становищем в Україні.

"Але це рішення, і ми будемо з нього виходити", - сказав Путін.

У той же час Путін наполягає, що РФ вирішувати питання оплати заборгованості Україні по газу за рахунок українських цінних паперів (так званий "борг Януковича"). Путін також знову заявив, що Москва готова поставляти Києву газ "зі знижкою 20-25%" і запевнив, що не хоче "загострювати ситуацію".

Повідомлялося, що "Газпром" підтвердив участь у тристоронніх переговорах між представниками України, Єврокомісії та РФ в Берліні, які відбудуться сьогодні, 19 грудня.

13 грудня у Відні пройшов черговий раунд переговорів між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", зпідсумками якого низка ЗМІ повідомили про нібито досягнення попередніх домовленостей про продовження транзиту газу після 1 січня 2020 року.

19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного договору, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. Російська компанія запропонувала НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися винесення теми газового транзиту на майбутній "нормандський" саміт. У "Нафтогазі" і Міненергетики пропозиції "Газпрому" відкинули. Пізніше Юрій Вітренко повідомив, що Україна готова розглядати можливість отримання газу від "Газпрому" в рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу. Також готова відкликати свої позовні вимоги в новому арбітражі, але тільки якщо буде укладений довгостроковий контракт на транзит, який буде покривати всі витрати, і якщо "Нафтогазу" компенсують невиконання "Газпромом" зобов'язань за поточними контрактами.

19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.

Як зазначає редакторка відділу економічної безпеки DT.UA Алла Єрьоменко, "Газпрому" не потрібен довгостроковий контракт на транспортування газу новим оператором ГТС на нових умовах. Росії досить рік-півтора протриматися, і, як вона розраховує, Європа остаточно здасться росіянам у "газовий полон". Детальніше про триваючі "транзитні" переговори читайте у матеріалі Алли Єрьоменко "Навіщо "Газпром" затягує переговори" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".