UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ складніше отримувати платежі за нафту: банки в Китаї, ОАЕ й Туреччині посилюють контроль

Банки остерігаються загрози вторинних санкцій США.

Російські нафтові компанії зіштовхнулися з затримками до декількох місяців в оплаті за нафту і паливо, оскільки банки в Китаї, Туреччині та Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) стають обережнішими через загрозу вторинних санкцій США. Про це повідомляє Reuters.

Читайте також: Експорт із Туреччини до Росії знизився в лютому — Reuters

Затримки платежів зменшують фінансові надходження до Кремля і роблять їх нестабільними, що дозволяє Вашингтону досягати подвійних цілей санкцій - перервати надходження грошей до РФ, щоб покарати її за війну проти України, не підриваючи при цьому глобальні потоки енергоносіїв.

Кілька банків у Китаї, ОАЕ й Туреччині за останні тижні посилили вимоги щодо дотримання санкцій, це призвело до затримок або навіть відмови у грошових переказах до Москви.

Банки, остерігаючись вторинних санкцій США, почали вимагати від своїх клієнтів письмові гарантії того, що жодна фізична або юридична особа із санкційного списку не бере участі в угоді або не є отримувачем платежу.

В ОАЕ банки First Abu Dhabi Bank (FAB) і Dubai Islamic Bank (DIB) призупинили кілька рахунків, пов'язаних із торгівлею російськими товарами.

В ОАЕ Mashreq Bank, турецькі Ziraat і Vakifbank, а також китайські ICBC і Bank of China все ще обробляють платежі, але на це йдуть тижні або місяці, кажуть джерела Reuters.

Читайте також: Загроза нових санкцій США “охолодила” торгівлю між Туреччиною та РФ — Reuters

Речник Кремля Дмітрій Пєсков заявляв, що проблеми з платежами існують.

"Безумовно, безпрецедентний тиск на Китайську Народну Республіку з боку Сполучених Штатів і Європейського Союзу триває. Це, звичайно, створює певні проблеми, але не може стати перешкодою для подальшого розвитку наших торговельно-економічних відносин (з Китаєм)”, - сказав він.

Операції з російською нафтою не є незаконними, якщо вона продається нижче встановленого Заходом граничного рівня ціни в 60 доларів за барель.

Експорт нафти РФ та платежі за неї дестабілізувалися в перші місяці повномасштабної війни, але згодом нормалізувалися, оскільки Москва перенаправила потоки в Азію та Африку, замість Європи.

"Проблеми повернулися з грудня після того, як банки і компанії усвідомили, що загроза вторинних санкцій США є реальною", - повідомило Reuters одне з джерел.

Додаткові документи, які вимагають банки, можуть включати також інформацію про власників усіх компаній, що беруть участь в угоді, та персональні дані фізичних осіб, які контролюють ці компанії, щоб можна було перевірити, чи не підпадають вони під санкції.

Наприкінці лютого банки ОАЕ були змушені посилити перевірку платежів, оскільки їх попросили надавати інформацію американським банкам-кореспондентам і Мінфіну США, якщо вони проводять транзакції до Китаю від імені російських компаній, що означало затримки в обробці платежів до Росії.

"Це стало складно, і навіть не для доларових транзакцій. Іноді на виконання прямої транзакції юань-рубль йдуть тижні", - заявив один із трейдерів.

Читайте також: Фінляндія та Швеція заявили про необхідність посилення санкцій ЄС проти Росії

Раніше повідомлялося, що з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Захід застосував до Росії низку пакетів санкцій — фінансових, торговельних та персональних обмежень. Однак ресурси на фінансування воєнних витрат у РФ усе ще є.

Згідно з оцінками аналітиків проєкту Re:Russia, за перший рік повномасштабної війни Росія отримала 590 млрд доларів експортної виручки, в основному від продажу нафти та газу. Це на 160 млрд доларів більше, ніж у середньому за попереднє десятиліття. Витрати на війну оцінюються у понад 100 млрд доларів на рік.