UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рахункова плата: на обслуговування держборгу витрачена кожна сьома гривня з доходів бюджету

Загальний обсяг держборгу зменшився до 2 трлн 514 млрд гривень.

У першому кварталі поточного року на обслуговування держборгу України було спрямовано кожна сьома гривня доходів державного бюджету.

До такого висновку прийшли в Рахунковій палаті після аналізу результатів виконання закону про держбюджет, повідомляє пресслужба держвідомства.

Витрати держбюджету на погашення та обслуговування боргових і гарантованих державою зобов'язань, в порівнянні з відповідним періодом 2020 року, зросли на 56% до 147 млрд грн і склали 38% видатків державного бюджету.

При цьому в першому кварталі внаслідок ревальвації гривні до іноземних валют, в яких зафіксовано держборг, його загальний обсяг зменшився на 38 млрд грн - до 2 трлн 514 млрд гривень.

У січні-березні бюджет наповнювався в умовах спаду економіки, який триває з першого кварталу 2020 року, але зафіксовано перевиконання плану на 9,9 млрд грн, або на 4,7%.

У першому кварталі розміщення облігацій зовнішніх державних позик не провадилося, а кошти чергового траншу МВФ і інших міжнародних фінансових організацій до загального фонду не надходили. І підсумку загальний фонд не отримав 42 млрд грн передбачених в плані надходжень від зовнішніх запозичень. Також надійшло на 2,7 млрд грн менше коштів від приватизації.

Читайте також: Держборг України за місяць скоротився на 38 мільярдів гривень

"Це стало основною причиною невиконання плану на січень-березень 2021 року надходжень загального фонду на 35 млрд грн, що звужує можливості для своєчасного і повного здійснення витрат, відзначається в повідомленні", - йдеться в повідомленні.

У Рахунковій палаті наголосили, що витрати в першому кварталі не проведені на 22,7 млрд грн (або 8,2% від плану).

Раніше повідомлялося, що обсяг валового зовнішнього боргу України в 2020 році зріс на $4,0 млрд і на кінець року склав $125,7 млрд.

"Щодо ВВП обсяг боргу збільшився за рік з 78,6% до 81,2%", - говориться в повідомленні НБУ.

За його даними, в четвертому кварталі борг зріс на $3,5 млрд - до $125,7 млрд, або з 79,0% ВВП, в тому числі державного сектору - на $3 млрд.

Нацбанк уточнив, що зовнішній борг держсектору збільшився на $2,9 млрд - до $54,7 млрд (35,3% від ВВП), а зовнішні зобов'язання приватного сектора - на $1,1 млрд, до $71,0 млрд (45,9% від ВВП).

Також повідомлялося, що майже напевно план надходження до держбюджету на перший квартал буде перевиконано, оскільки планові показники були виконані за два дні до завершення кварталу, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.

"Очікується перевиконання за результатами першого кварталу за доходами близько 10 млрд грн", - сказав він.

Міністр зазначив, що такий результат досягнутий завдяки внаслідок поліпшення роботи Державних податкової та митної служб, а також зростанню довіри платників податків.

Марченко додав, що на Єдиному казначейському рахунку зараз знаходиться 31 млрд грн.

Детальніше про держборг України читайте в статті директора з наукової роботи "Growford Institute" Тетяни Богдан і засновника GROWFORD Institute Віталій Ломакович - "Боргові тренди".