Скорочення економіки 3 цього року часто пов'язують з падінням цін на нафту. Але якщо подивитися на успіхи інших країн-продавців енергоносіїв, то стає очевидно, що російські справи йдуть гірше. Значить причина не лише в цьому.
Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський. Він нагадує, що співзасновник варшавського Центру соціальних і економічних досліджень Марек Дабровський, проаналізувавши дані експортерів нафти, виявив парадокс, що Росія не найбільше серед усіх залежить від ціни бареля.
Експорт палива становить 70% від експорту. У таких країн, як Венесуела, Ірак, Лівія, Алжир і Кувейт цей показник перевищує 90%. Але рента російського нафтового ринку становить 13,7% від ВВП. Таким чином, залежність від нафтових доходів існує, але вона не смертельна.
У Кувейту і Саудівської Аравії є більше причин нервувати через ціни на нафту, оскільки нафтова рента в них становить 57,6% і 43,6% відповідно. Але в цей же час, у Росії в цьому році найгірші економічні показники.
МВФ прогнозує скорочення російської економіки на 3,8%. Серед усіх експортерів нафти справи гірші лише у Венесуели і Лівії. А більшість продавців палива навіть в цьому році продемонструють зростання, попри падіння цін на нафту.
Можна припустити, що Росія страждає ще від економічних санкцій, які Захід увів через російську агресію проти України. Однак, згідно з даними Citigroup, лише 10% економічного спаду Росії можна вважати наслідками економічних обмежень. Ще 90% припадає на падіння цін на нафту. Але тоді виникає питання, чому Росія страждає більше, ніж інші країни-експортери нафти?
На думку оглядача, причина в тому, що російський уряд нічого не зробив для того, щоб пом'якшити наслідки обвалу цін на "чорне золото" і зберегти рубль на плаву. Інші країни намагалися мінімізувати наслідки для своєї економіки, чого не зробив Кремль.
"Але Путін не хвилюється: війни в Україні і Сирії, а також потужна пропагандистська машина, яка працює на повну, тримають його рейтинг на висоті", - йдеться в статті.
Внутрішній попит в Росії впав, а песимізм змусив інвесторів піти з країни. При цьому Кремль навіть не думає зменшити тиск на російський бізнес і не бореться з корупцією. Інвестори і капітали тікають з країни, а російська влада навіть не вдає зацікавленість у тому, щоб вони залишилися.
"Венесуела і Нігерія, в яких справи ще гірші, проводять провальну економічну політику. Але у випадку Росії це не може бути поясненням її проблем. Вона просто має лідера, якого не хвилюють економіка чи стандарти життя до тих пір, поки населення з ентузіазмом ставиться до його мети здобути для країни більш вагому геополітичну роль. Росія – унікальна країна серед експортерів нафти, яку "доять" заради амбіцій однієї людини. Якщо ціни на нафту зростуть, це означатиме лише те, що ці амбіції будуть більш щедро профінансовані", - вважає Бершидський.
Тим часом, нафта подешевшала до $ 45,3 на сигналах зростання видобутку в Лівії. Ціна ф'ючерса на нафту BRENT на січень на електронних торгах Нью-йоркської товарної біржі (NYMEX) опустилася на $ 0,55 (1,28%) - до $ 42,49 за барель. У четвер торги не проводилися через святкування в США Дня подяки. А Merrill Lynch прогнозує зростання видобутку нафти в Росії упродовж трьох років. Операційні витрати на видобуток нафти у компаній РФ також одні з кращих у світі від -3,5 долара за барель у "Роснафти" до 4,5 у "Лукойлу".
9 листопада "Роснефть" і "Газпром" оголосили, що введення нових родовищ відкладається через ціни на нафту. У компаній не вистачає операційних коштів для інвестицій у розробку.
Експерти Goldman Sachs Group Inc вважають, що надлишок пропозиції нафти на світовому ринку буде підтримувати низькі ціни протягом наступних 15 років.