UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін пообіцяв Угорщині більш гнучкий контракт з "Газпромом" і менше "зайвого" газу

Угорщина не буде платити за невикористаний непотрібний російський газ, а росія буде зберігати більше газу в угорських підземних сховищах.

Путін і Орбан домовилися про газ

Росія і Угорщина домовилися про принципи, на яких буде продовжуватися контракт на поставку газу, який закінчується в 2015 році. Зокрема, Росія відмовиться від принципу "бери або плати" і розширить можливості для використання підземних сховищ Угорщини.

Про це повідомили президент Росії Володимир Путін і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на спільній прес-конференції в Будапешті у вівторок.

"Звичайно ж, ми говорили про угоду по газу, яка була укладена в 1996 році. Її термін закінчується в цьому році. Цю угоду укладали не ми, ми її отримали в спадщину. Ми проблему вирішили, політична згода є, тільки технічні питання треба вирішити", - сказав Орбан, передає РБК з посиланням на Интерфакс.

За його словами, зараз Угорщина за контрактом повинна платити за невикористаний газ. При цьому вона вибирає не всі законтрактовані обсяги.

"А сьогодні ми домовилися, що, враховуючи наші добрі стосунки, у нас буде можливість у рамках цієї угоди на основі взаємного бажання сторін невикористану частину газу використовувати пізніше - і платити за нього тоді, коли ми цей газ отримаємо. Для нас це велике полегшення. У наступні місяці це буде точно сформульовано компаніями", - додав прем'єр-міністр Угорщини.

Питання вдалося вирішити, підтвердив Путін. "Всі питання, які були поставлені угорською стороною в ході сьогоднішніх переговорів, були вирішені в тому ключі, який був поставлений нашими угорськими друзями", - сказав він.

За його словами, сторони домовилися про перенесення термінів отримання обсягів газу і розширення використання підземних сховищ Угорщини. "Газпром" в принципі не заперечує проти збільшення обсягу газу, що зберігається там", - додав Путін. "Звільнення від виплати take or pay [бери або плати] - це не проблема - партнери домовилися між собою", - сказав президент Росії.

Також Угорщина зацікавлена в реалізації проекту з транзиту газу з Росії через Туреччину і Грецію в Європі, додав Орбан: "Для Угорщини була б гарною та інвестиція, при якій турецький газ йде через Грецію, Македонію, Сербію в Угорщину". За його словами, він нещодавно провів переговори з приводу нової системи з Грецією, Сербією і Македонією. "Чи зможемо ми здійснити, це питання майбутнього", - додав він.

"Ми погодилися: що б не замінило "Південний потік", ми будемо шукати можливість співпраці, тому що Угорщина і надалі зацікавлена в тому, щоб газопровід з півдня проходив через нашу країну, і в його будівництві", - сказав прем'єр-міністр Угорщини.

За словами Путіна, повернення до "Південного потоку" в тому вигляді, в якому був раніше заявлений проект, немає. "Ми домовилися з турецькими партнерами - а Туреччина після ФРН є другим за обсягами закупівель нашим партнером, - ми в будь-якому випадку будемо будувати туди газову систему. Ми готові побудувати її в такому обсязі, щоб через Туреччину цей газ міг йти в Європейський союз", - сказав Путін.

При цьому з цим проектом Росія готова і "в Болгарію потім піти" і використовувати домовленості з Угорщиною, Сербією та "іншими партнерами", аж до виходу на ринок газу Австрії, додав він.

При цьому під час прес-конференції Орбан висловився про те, що санкції ЄС проти Росії завдали шкоди. "Санкції пошкодили, відповідні кроки також завдали шкоди. Ми, звичайно, поважаємо і санкції, і відповідні кроки, але нашою спільною метою є зміцнення співпраці між нашими країнами. Ми впевнені в тому, що ізоляція Росії і Європи недоцільна. Я впевнений в тому, що якомога швидше треба налагодити відносини між Європейським союзом і Росією. І Угорщина бореться за те, щоб були знайдені відповідні рішення", - сказав Орбан.

У загальній складності в 2014 році "Газпром" поставив в Угорщину 5,33 млрд куб. м газу, в 2013 році - 5,97 млрд куб. м. Покупцем з угорської сторони виступає компанія Panrusgaz. При цьому частина газу з Угорщини реверсом поставляється в Україну. Так, в січні 2014 року повідомлялося про те, що Україна буде щодня імпортувати 2,7 млн куб. м на добу.