UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прокуратура США полює на російські активи, але є проблеми — The Wall Street Journal

Федеральні чиновники шукають ділові документи, щоб допомогти розкрити активи союзників президента Владіміра Путіна.

Останніми місяцями федеральна прокуратура США видала низку позовів до суду, намагаючись виявити приховані в країні активи російських олігархів  і таким чином закласти основу для арешту нерухомості, грошових рахунків і трастових фондів. Про це пише The Wall Street Journal з посиланням на джерела.

Більшість цих позовів покликані допомогти викрити шари складних структур власності, призначених для приховування холдингів олігархів. 

Позови в кількох федеральних судах, у тому числі в Нью-Йорку та Х’юстоні, є частиною широких зусиль Заходу змусити Росію вийти з України та шукати нові джерела фінансування війни.

З лютого західна влада заморозила російські активи на суму понад $330 мільярдів. Приблизно $300 мільярдів з них становлять резерви, які зберігаються Центробанком Росії на рахунках в іноземних банках. Значна частина решти включає компанії олігархів, банківські рахунки, трасти, яхти, літаки, нерухомість і коштовності.

Але посадовці адміністрації стикаються з купою слідчих і юридичних труднощів: від пошуку прихованих досвідченими юристами, бухгалтерами та фінансовими аналітиками активів до вилучення та передачі їх Києву. Арешт передає право власності на активи уряду, тоді як замороження лише блокує їх використання власником.

Адміністрація звернулася до Конгресу з проханням ухвалити необхідне законодавство, яке б розширило її повноваження щодо арешту російських активів і створило легальний канал для передачі цих коштів в Україну. Аналогічні законодавчі зміни пропонує і Європейська комісія.

«У нас немає спеціального механізму для передачі доходів від конфіскованих активів олігархів українському народу», — заявив у вересні сенатор Шелдон Вайтхаус, член юридичного комітету Сенату від Демократичної партії Род-Айленду, який виступає ініціатором законопроекту щодо вирішення цього питання.

Незважаючи на те, що зусилля США підтримують обидві партії, деякі законодавці заявили, що Конгресу необхідно більш ретельно розглянути заходи та їх потенційний правовий вплив. 

Читайте також: Україна вимагатиме іранські заморожені активи в разі постачання ракет в РФ

Європейська комісія, український уряд і Світовий банк нещодавно заявили, що поточні витрати на реконструкцію та відновлення в Україні вже складають $349 мільярдів і ця сума, ймовірно, зросте у найближчі місяці. Західні офіційні особи заявили, що зусилля з відновлення України можуть зайняти десятки років. Водночас,  Київ посилив свої запити про економічну та військову підтримку.

Щоб покрити ці витрати, США та їхні союзники звернули увагу на так звану російську еліту, довірених осіб та олігархів, створивши цільову групу для відстеження активів, які, на їхню думку, представляють собою незаконно отримані прибутки, що допомагають підтримувати правління президента Владіміра Путіна. 

«Уряди починають нервувати через зростання витрат зі своїх бюджетів», — розповіла Каміно Мортера-Мартінес, голова брюссельського офісу Центру європейських реформ, лондонського аналітичного центру.

Американські офіційні особи говорять, що серед багатьох проблем, пов’язаних з експропріацією активів олігархів для відбудови в Україні, основною є саме пошук холдингів.

Олігархи передають активи зі свого прямого володіння та контролю в трасти, членам сім’ї та партнерам, або в акції, що належать компаніям у багатьох юрисдикціях, говорить Кері Стайнбоуер, колишня чиновниця Управління контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США.

 

Ендрю Адамс, голова цільової групи KleptoCapture Міністерства юстиції, яка видала позови, наголошує, що просте визначення місцезнаходження активів може вимагати років розслідування.

«Труднощі проведення транснаціональних розслідувань, проникнення в часто непрозорі юрисдикції, які зацікавлені в приховуванні, або наданні притулку тим, хто хоче приховати незаконну діяльність, є важким завданням», — сказав він під час вересневих слухань.

Міністерство фінансів США запровадило низку нових правил боротьби з відмиванням грошей, які можуть допомогти відстежити ці активи: вимога до компаній розкривати особи своїх власників, а також розширення вимог до звітності щодо нерухомості для готівкових угод.

Читайте також: Брюссель веде боротьбу за конфіскацію російських активів — POLITICO

Деякі галузеві аналітики та колишні чиновники зауважують, що цього може бути недостатньо. Правила звітування про власність, які набудуть чинності лише у 2024 році, не включають деякі механізми інвестування або не вимагають вказувати кінцевих бенефіціарів трастів, а лише довірених осіб.

За словами офіційних осіб, чинне законодавство США надає обмежені повноваження щодо арешту заморожених активів.

Для того, аби США мали можливість експропріювати $300 мільярдів резервів російського центрального банку, які зберігаються на іноземних рахунках, Конгрес мав би ухвалити новий закон, кажуть західні чиновники. Деякі уряди побоюються створити прецедент, який би суперечив давнім міжнародним монетарним принципам.

За відсутності законних повноважень, суди можуть поставити під сумнів правові підстави прокуратури для арешту активів олігархів, говорить Кері Стайнбоуер, яка зараз працює в юридичній фірмі Winston & Strawn.

«Перейти від заморожених активів до їх конфіскації складно», — наголосила під час вересневих слухань Елізабет Розенберг, помічник міністра фінансів США з фінансових злочинів.  

Читайте також: ЄС доручив юристам готувати конфіскацію активів Центробанку РФ на користь України – Bloomberg

А зважаючи на масштаби потреб України, не зрозуміло, чи всі яхти, дорогі квартири та будинки, цінні папери та інші активи дадуть необхідну суму.

«Конфіскація активів путінської еліти ймовірно буде важким процесом — і недостатньо прибутковим, щоб значно вплинути на відбудову України», — наголосила Мортера-Мартінес

Як повідомлялось, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький на прес-конференції з прем'єр-міністром Фінляндії Санною Марін у Гельсінкі заявив, що заморожені кошти росіян мають бути використані на благо українців.