UA / RU
Підтримати ZN.ua

Продовольчі "антисанкции" вже обійшлися Росії майже в мільярд доларів - експерти

У річному обчисленні втрати можуть бути в три рази більшими.

Продовольче ембарго, введене Росією в серпні, обійшлося росіянам вже 44,7 млрд рублів, свідчить дослідження, проведене Інститутом стратегічного аналізу ФБК.

За рік додаткові витрати можуть скласти 147,3 млрд рублів, стверджують експерти.

Оцінка наслідків антисанкций ґрунтувалася на визнанні факту прискорення інфляції в результаті цих дій, наголошується в повідомленні ФБК. Насамперед, зниження пропозиції товарів веде до зростання цін на них. Крім того, для російської економіки характерний недостатній рівень конкуренції, виробники та продавці товарів мають схильність до підвищення цін. Також експерти нагадують про зростання транспортних витрат, оскільки товари надходять або з більш далеких регіонів, зокрема, з Південної Африки, або з тієї ж Європи, але обхідними шляхами.

Економічну ціну антисанкций "оцінювали як додатковий обсяг видатків домогосподарств на продовольчі товари, імпорт яких з ряду країн був заборонений".

З проведених інститутом розрахунків випливає, що продовольчі товари, які потрапили під ембарго, могли б сумарно коштувати 2729 рублів в розрахунку на людину в місяць (якби інфляція на рівні середнього показника серпня-жовтня 2009-2013 років), але стали коштувати 2813 рублів. Отже, кожен росіянин заплатив в місяць на 84 рублі більше.

Так, витрати на м'ясо і м'ясопродукти в жовтні на одну особу склали 1346,7 рубля, без "санкцій" цей показник був би нижчим - 1281,9 рубля. Загальне зростання витрат на продовольство всіх домашніх господарств у серпні-вересні склало 12 млрд 272 млн рублів в середньому в місяць, за період продовольчого ембарго - 44,7 млрд рублів.

При цьому, зазначають автори дослідження, з кінця листопада 2014 року на прискоренні інфляції буде все більшою мірою позначатися ослаблення рубля.

Окреслюючи масштаб економічної ціни "антисанкцій", у ФБК нагадали, що, наприклад, всі витрати федерального бюджету на охорону навколишнього середовища в 2014 році повинні скласти 54,8 млрд рублів.

Читайте також: НАТО вимагає посилити санкції проти Росії

7 серпня Росія ввела повну заборону на поставки яловичини, свинини, м'яса птиці, риби, сирів, молока та плодоовочевої продукції з Австралії, Канади, ЄС, США і Норвегії терміном на один рік. Такі заходи пішли відповідь на санкції країн Заходу стосовно РФ з-за подій в Україні.