Більшість орендарів, які викупили майно в громади, воліють його поліпшити на мінімально допустиму суму – 25% від ринкової вартості об’єкта. Такі «поліпшення» важко назвати реальним покращенням орендованого майна, вони радше спрямовані на отримання права для викупу. Але сам механізм викупу майна, який так полюбляє місцева влада, містить потенційну корупційну складову через можливі зловживання з оцінкою майна, що впливає на ціну продажу. Про це пише Андрій Швадчак, юридичний радник Transparency International Ukraine в стаття - "Міста втрачають сотні мільйонів від неконкурентної приватизації. Що робити?"
Натомість аукціони є прозорим механізмом передачі майна в приватну власність. Вони зменшують ризики корупції, забезпечують доступ до майна широкого кола зацікавлених осіб і приносять більше доходів в бюджети.
Щоб зберегти баланс між інтересами громад і орендарів, можна застосовувати аукціони з переважним правом. Цей механізм дозволяє орендарю викупити об’єкт за найвищою ціною, запропонованою під час торгів або отримати компенсацію вартості здійснених поліпшень. Така практика вже працює у земельних торгах і аукціонах з оренди майна та довела свою ефективність. Наразі в парламенті зареєстрований законопроєкт №12230, який пропонує запровадити цей механізм і для приватизації.
Застосування конкурентних процедур є важливим, оскільки вони забезпечують не лише максимізацію доходів, але й знижують ризики корупції та зловживань, що сприятиме довірі мешканців та інвесторів до процесу управління комунальним майном.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.