UA / RU
Підтримати ZN.ua

Про "мільйони на пінгвінів": полярники спростували маніпуляції проросійських пропагандистів

Дослідники нагадали про цінність науки і престижність вивчення Антарктики.

Національний антарктичний науковий центр спростував закиди проросійських пропагандистів щодо нецільових витрат бюджетних коштів державної полярної станції. Відповідні пояснення поширила пресслужба наукової установи у Facebook. Там навели факти, які вказують на відверту маніпуляцію.

«Україна витрачає мільйони на пінгвінів замість дронів! Антарктичну програму треба зупинити на час війни! Що не так з цими тезами? Ми бачимо, що останні кілька днів в інфопросторі намагаються розігнати негативні меседжі про фінансування українських досліджень Антарктики», - пояснили фабулу атаки проросійських пропагандистів у пресслужбі.

Читайте також: Розміром із цілий острів: від Антарктиди відколовся новий гігантський айсберг

«Кошти з антарктичних досліджень неможливо витратити на дрони та будь-які інші військові потреби. Наша програма фінансується з тієї частини держбюджету, що передбачена винятково на гуманітарні видатки. Наповнюється вона за кошти міжнародних партнерів саме з умовою витрати цих коштів лише на цивільні потреби. Тобто ці гроші не можуть піти на закупівлю дронів, патронів, зарплату бійців чи будь-які інші військові потреби», - говорять у антарктичному науковому центрі.

Читайте також: Податки в Україні можуть скоро зрости: в Мінфіні розказали про «діру» в бюджеті у 5 мільярдів доларів

Крім бюджетних коштів, програма фінансується за рахунок міжнародних проєктів, оскільки науковий світ хоче, щоб українські дослідники з їхніми знаннями і досвідом проводили наукову діяльність. Наприклад, Польська антарктична програма вже третій рік частково фінансує експедиції наукового судна «Ноосфера», а в програмах Єврокомісії «Горизонт» НАНЦ на конкурсній основі виграв фінансування вже трьох проєктів, ще чотири на розгляді.

Читайте також: Наука, як одна з основ збереження нації, починається з освіти

Ще одна вигадка про фінансування: бюджет програми з 2022 року нібито зріс в 10 разів. Насправді у 2022-2024 роках бюджет антарктичної програми є сталим.

Полярники нагадали, що основними дослідженнями на станції завжди були геофізичні та метеорологічні, а пізніше додалися біологічні. Завдання вчених – збирати, обробляти та передавати ці дані в міжнародні та українські організації. Ними потім користуються для найрізноманітніших потреб – від навігації суден та літаків до побудови кліматичних моделей або ж звичайних прогнозів погоди. Загалом Державною програмою передбачено виконання 93 наукових заходів для реалізації 20 глобальних наукових завдань за сімома науковими напрямами.

Читайте також: Що тепер заборонено українським рибалкам: нове рішення уряду

«Звісно, частина українських досліджень стосується й пінгвінів, насамперед ми вивчаємо їхню реакцію на зміну клімату, а також з їхньою допомогою визначаємо, чи не відбувається в Південному океані перевилов антарктичного криля, який здійснює й Україна (друге дослідження проводимо на замовлення Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики)», - пояснили науковці.

Із 93 наукових заходів Держпрограми пінгвіни фігурують у двох дослідженнях.

«Тобто маємо справу із класичним пересмикуванням: всі видатки програми, де левова частка – це підтримка української дослідницької інфраструктури у Антарктиці, решта – дослідження за майже сотнею наукових заходів, оголошують «видатками на пінгвінів», і це дослідження подається як щось кумедне та непотрібне», - розвінчують полярники технологію ворожої пропаганди.

Читайте також: Український криголам "Ноосфера" прибув до антарктичної станції "Академік Вернадський"

При цьому антарктичну програму не можна призупинити на час війни. Безперервні спостереження мають величезну цінність для світової науки тим, що робляться постійно в один час за одними методиками, тобто доступні для порівняння.

«Саме за кліматичними даними з 1947-го ми зараз бачимо, що середньорічна температура в Антарктиці зросла на понад 3°С! І таких прикладів – багато», - зазначають дослідники.

Якщо в Антарктиці не доглядати за інфраструктурою станції та поставити в «холодний відстій» криголам, станція просто зруйнується, а судно піде на металобрухт.

Читайте також: Раніше запланованого: український криголам прибув до станції “Академік Вернадський”

«Після Перемоги нам доведеться будувати все це з нуля, а це незрівнянно (на порядки величин) більші видатки, ніж кошти на підтримку програми. Після розпаду СРСР росія не віддала нам жодної союзної станції. Нашу нинішню станцію ми отримали безкоштовно від Великої Британії. Після цього Україна зробила багато інвестицій, щоб бути антарктичною державою. Зупинка антарктичної програми просто все це перекреслить», - пояснили науковці престижність антарктичної діяльності.

Понад це, завдяки присутності в Антарктиці Україна має право голосу в Договорі про Антарктику.

«Ми маємо реальний вплив на вирішення долі Антарктики, а також голос на важливому міжнародному майданчику, який активно використовуємо, зокрема, і для інформування про російську агресію та протидії активностям рф. До речі, росія має кілька станцій в Антарктиці, фінансує їх всі, а деякі й модернізує навіть під час «сво» та буде дуже рада, якщо Україна припинить дослідження Антарктики та участь у Договорі», - пояснили співробітники наукового центру.

А раніше ми писали про бебі-бум у пінгвінів, який досліджували у Національному антарктичному науковому центрі. Саме тоді нарахували уже понад 750 пташенят пінгвінів.