UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призначення пенсії: що робити, якщо не вистачає стажу

Такі ситуації часто виникають, якщо людина працювала неофіційно.

Кожного року в Україні збільшується мінімальна кількість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. Експерт із питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін пояснив, як треба діяти, якщо стажу не вистачає, пише «Соціальна інформаційна платформа».

Читайте також: Соціальні виплати: чому можуть припинити нараховувати пенсію на картку

Він підкреслив, що такі ситуації виникають часто, бо багато людей у нашій країні роками працювали неофіційно. Хтось взагалі не міг знайти роботу, а хтось отримував зарплату в конвертах, не сплачуючи податки. І у воєнний час ця проблема загострилася ще більше.

В Україні з 2004 року працює так система добровільного пенсійного страхування. Така система, з одного боку, надає людям право вкладати гроші в недержавні пенсійні фонди з метою отримати в майбутньому додаткову пенсію з відсотками. З іншого боку, люди також можуть самостійно сплачувати пенсійні внески державі, тобто в прямому сенсі купувати собі стаж.

Для чого була створена така система? Якщо людина не сплачує пенсійні внески, то в неї не буде стажу. Відповідно, втрачається право на пенсію. Адже на сьогодні страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Отже, якщо людина має гроші, але офіційно не працює, то вона може укласти угоду про добровільну сплату внесків. Це, між іншим, можуть бути заробітчани, які працюють за кордоном.

Скільки буде коштувати місяць страхового стажу

Раніше такий договір укладався в органах податкової служби не менше ніж на рік. Зараз це можна зробити й через застосунок «Дія».

Місяць стажу коштує 22 % від мінімальної зарплати. Наразі це 1474 грн (6700 грн × 22 %). Сума дорівнює мінімальному розміру єдиного соціального внеску. Рік майбутнього стажу таким чином коштуватиме 17 688 грн. Людина самостійно регулярно сплачує такий мінімальний внесок і заробляє собі стаж, навіть якщо офіційно не працює. Усі дані про сплату внесків відображаються в реєстрі застрахованих осіб.

Припустимо, працівникові вже час йти на пенсію, а стажу не вистачає. У такому разі він може зробити разову сплату й придбати стаж за попередні роки. При цьому стаж коштуватиме вдвічі дорожче — 35 376 грн, оскільки його вартість потрібно помножити на коефіцієнт 2.

Нагадаємо, як встановлюють коефіцієнт стажу під час розрахунку пенсії.