UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поставки російського дизелю в Україну треба зупинити. Пояснюємо як

У березні та квітні лише 5% обсягів імпорту індійського дизпалива було підтверджено сертифікатами.

В Україну індійське дизпаливо потрапляє двома основними шляхами — з терміналів Туреччини та Румунії. Слід зауважити: у березні та квітні лише 5% обсягів імпорту індійського дизпалива було підтверджено сертифікатами походження товару, решта партій вважалася індійськими лише декларативно, бо це дозволяло законодавство. Зважаючи на обсяги поставок російського дизпелива до Індії, які зросли з квітня 2022 року у 14 разів, є всі підстави вважати, що Україна продовжує купувати російський дизель під виглядом індійського. Про це для ZN.UA пишуть Артем Куюн, експерт «Консалтингової групи А-95», та Іван Марченков, аналітик «Консалтингової групи А-95», у статті «Ринок дизпалива: індійське кіно з російськими субтитрами».

Аби захиститися від потрапляння російського палива, Україна повинна вдаватися до рішучих заходів. Перші кроки вже є: в травні Кабінет міністрів України доповнив свою постанову №1147, і тепер походження кожної партії імпортних нафтопродуктів має бути доведено відповідними документами міжнародного зразка. Реформа вже вдарила по постачаннях відверто російського скрапленого газу через Східну Європу, адже оформити «лівий» сертифікат походження у Литві та Латвії, як мінімум, дуже складно, а, як максимум, - неможливо.

У міжнародній практиці контроль походження здійснюється саме відповідними сертифікатами митних органів, торгово-промислових палат та аналогічних органів. І ця специфіка породжує обґрунтований скепсис щодо автентичності сертифікатів, виданих у південних країнах, зокрема і в Туреччині. Цифри чітко показують, що під виглядом індійського палива з турецьких терміналів в Україну нерідко надходило російське ДП, а обізнані з роботою турків трейдери знають, що в Туреччині можна купити будь-який документ. Боротьба із цим явищем має стати для України принциповою.

Читайте також: Зростанню цін на пальне внаслідок підвищення податків можна запобігти – експерти

З іншими матеріалами Артема Куюна можна ознайомитися за посиланням.