UA / RU
Підтримати ZN.ua

Посли G7 вказали на важливість криміналізації контрабанди для реформування митниці

Контрабанда щорічно завдає українському бюджету 100 млрд гривень збитків.

Посли країн «Великої сімки» (G7) вітають перевірку митників на доброчесність та наміри влади повернути кримінальну відповідальність за контрабанду як важливий крок у реформуванні митниці.

Таку заяву посли зробили після зустрічі зі новим очільником Державної митної служби України Павлом Рябікіним  у середу, 26 травня.

«Посли привітали початок проведення перевірок митників на доброчесність як перший крок до зміцнення довіри громадськості та погодились, що законодавство, яке криміналізує контрабанду і посилює можливості розслідувань, залишається важливим пріоритетом», - наголошується у повідомленні за підсумками зустрічі.

Крім того, посли засвідчили свою підтримку реформ митниці, які сприятимуть зменшенню корупції, боротьбі з організованою злочинністю і підвищенню ефективності, а також наголосили на готовності надати допомогу.

Нагадаємо, 23 квітня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт про криміналізацію контрабанди.

Контрабанду в Україні декриміналізували в 2012 році, зберігши кримінальну відповідальність лише за незаконне переміщення через кордон зброї, боєприпасів, вибухівки, наркотиків, радіоактивних матеріалів, культурних цінностей тощо. Тоді ж посилили адміністративну відповідальність за контрабанду алкоголю і тютюнових виробів.

Читайте також: «Король контрабанди» Альперін намагався вийти із СІЗО, відбувшись особистим зобов’язанням – ЦПК

2 квітня РНБО вперше в історії України ввела персональні санкції проти десяти контрабандистів, які, за даними спецслужб, є «лідерами» в цій галузі.

Двох із них – Вадима Альперіна і Олександра Єрімічука - позбавили українського громадянства і планують екстрадувати. Так само вчинили з Араїком Амірханяном, проти якого на той момент санкцій не було. У кожного з трьох є громадянство третьої країни: Ізраїлю, Румунії і Вірменії відповідно.

За підсумками засідання РНБО 15 квітня до списку «королів контрабанди» включили ще 13 осіб і 95 компаній.

Понад 130 тисяч українських компаній-імпортерів, або 90%, працюють у «тіні», щорічно позбавляючи бюджет 100 млрд грн надходжень. Чи допоможуть санкції РНБО проти контрабандистів вирішити цю проблему? Особливо за умови, що сам механізм санкцій у цьому випадку виглядає сумнівним. Про це та багато іншого – інтерв'ю Юлії Самаєвої з головою Держмитниці Павлом Рябікиним для читачів ZN. UA.