Україна і Польща були шоковані рішенням Єврокомісії щодо розширення доступу "Газпрому" до газопроводу Opal, про це йдеться у спільній заяві президентів, прийняте за результатами переговорів 2 грудня у Варшаві.
"Україна і Польща були шоковані рішенням Єврокомісії від 28 жовтня 2016 року, яке відкриває можливості для "Газпрому" збільшити обсяги поставок газу в Європу в обхід України", - йдеться в заяві глав двох держав.
Також у ньому наголошується, що "рішення ЄК щодо газопроводу OPAL підриває стратегії енергетичної безпеки ЄС, створює загрозу для енергетичної безпеки країн Центральної та Східної Європи".
У заяві глави держав також відзначають, що це рішення підриває принцип, який міститься в Договорі про заснування Енергетичного співтовариства, і правила конкуренції.
"Воно (рішення – ред.) створює реальні ризики для безперервних постачань газу між Польщею та Україною і істотного перенаправлення існуючих газових потоків між іншими країнами", - йдеться в заяві.
Порошенко і Дуда pfзначають, що це рішення зміцнить перевагe РФ і цим самим порушить конкуренцію.
"Це рішення також закладає основи для будівництва газопроводу "Північний потік-2", результатом чого може стати руйнування ГТС України, подальше порушення правил конкуренції і значне збільшення ціни на газ для споживачів", - йдеться в документі.
Президенти підкреслили, що це рішення також суперечить санкційної політики Євросоюзу, оскільки стимулює додаткові грошові надходження в РФ, одночасно обмежуючи прибуток України від транзиту газу. "Ми вважаємо, що це рішення має бути переглянуто, хоча і розуміємо, яким складним і болючим кроком це може бути", - підкреслили Порошенко і Дуда.
Раніше Петро Порошенко заявив, що рішення Європейської Комісії з розширення доступу "Газпрому" до газопроводу Opal не відповідає духу Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і договору про створення Енергетичного Співтовариства.
Наприкінці жовтня Єврокомісія розширила доступ "Газпрому" до потужностей газопроводу Opal, який дозволить збільшити обсяги прокачування газу через "Північний потік" в обхід України. "Нафтогаз України" розкритикував це рішення, закликавши ЄС дотримуватися домовленостей.
Заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль заявила, що рішення Єврокомісії з надання російському концерну "Газпром" ширшого доступу до газопроводу OPAL порушує Угоду про асоціацію Україна-ЄС.
Раніше в коментарі DT.UA, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар заявив, що рішення ЄК підриває реформу нафтогазового сектора країни. Гончар також зазначав, що Україні слід провести консультації з польською стороною щодо можливості проведення спільних дій проти Єврокомісії, використовуючи судові механізми.
Як наголошується в статті на сторінках тижневика "Дзеркало тижня. Україна", рішення Єврокомісії розширити доступ "Газпрому" до газопроводу OPAL завдасть значної шкоди не тільки газотранспортним позиціям України, а й стабільності і безпеці газозабезпечення держав Європейського Союзу. Те, що рішення ЄК, за словами голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, "стало шоком для нас", - півбіди. Хоча Україна і втрачає в такому випадку більш 420 млн дол. Щорічно від скорочення транзиту газу по своїй ГТС. Єврокомісія не просто створила прецедент виключення з правил Третього енергопакету, чого "Газпром" послідовно домагався з 2013 р. Рішення Єврокомісії щодо використання трубопроводу-відводу OPAL в інтересах російської газової монополії може стати вінцем (терновим) 18-річного періоду лібералізації європейського ринку газу.
Детальніше читайте в статті Ганни Лути "Обпалені "Газпромом".