UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польща домовляється з Німеччиною про спільні санкції проти нафтопроводу «Дружба» 

Санкції можуть дозволити уникнути штрафів під час розірвання контрактів з Росією.

Польща домовляється з Німеччиною про введення санкцій ЄС щодо польсько-німецької ділянки нафтопроводу «Дружба», щоб Варшава могла відмовитися від угоди про купівлю російської нафти наступного року без сплати штрафів, пише Reuters.

Країни наближаються до домовленості про те, щоб Польща координувала постачання нафти морем до Німеччини через Гданськ і частину «Дружби», щоб полегшити придбання Польщею російського НПЗ Schwedt у Німеччині.

ЄС пообіцяв припинити купувати російську нафту морськими шляхами з 5 грудня, але «Дружба» наразі звільнена від санкцій. Це створює проблему для польського нафтопереробника PKN Orlen, який має довгострокову угоду про закупівлю російської нафти через трубопровід і повинен буде заплатити штрафи за розірвання контракту.

Якби ЄС наклав санкції на «Дружбу», або принаймні на її північну частину, яка постачає нафту в Польщу та Німеччину, обидві країни змогли б вийти зі своїх зобов’язань щодо імпорту російської нафти без штрафних санкцій.

Південна частина трубопроводу постачає нафту в Угорщину, Словаччину та Чехію, яким, на відміну від Польщі та Німеччини, буде важко диверсифікувати імпорт нафти.

Згідно з джерелами, Міністерство клімату Польщі та Міністерство економіки Німеччини знаходяться на завершальній стадії переговорів щодо меморандуму про взаєморозуміння щодо логістики нафти, який міг би розблокувати неросійські потоки та допомогти провідному польському нафтопереробнику реалізовувати свій інтерес щодо Schwedt.

Німеччина, як і раніше, зобов’язана не використовувати російську нафту з 2023 року та працює над рішенням з Польщею, щоб забезпечити постачання Schwedt, заявила в п’ятницю речниця міністерства економіки в Берліні.  Німеччина поставила Schwedt під опіку на шість місяців, припинивши націоналізацію нафтопереробного заводу, і шукає способи забезпечувати його нафтою.

Читайте також: Переговори ЄС щодо стелі цін на російську нафту зайшли в глухий кут – Bloomberg

Польща та Німеччина пів року тому обіцяли припинити імпорт російської нафти через північну частину «Дружби» до кінця року, але Orlen залишається прив’язаним до свого контракту з російською нафтогазовою компанією «Татнефть», хоча і знизив свою залежність від російської нафти вже до 30% за рахунок постачання із Саудівської Аравії та Норвегії.

Нагадаємо, наступного року Україна планує підвищити плату за транзит російської нафти трубопроводом «Дружба» до Східної Європи. Згідно листом «Укртранснафти», направленим російській «Транснєфті», збільшення ціни спричинене систематичними атаками Москви на енергетичні об’єкти України.