UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Європа боїться імпортувати багато електроенергії з України

Заяви Києва про те, що окупація Запорізької АЕС російськими військами несе загрозу, тепер грають проти українських експортних амбіцій.

У міністра енергетики України Германа Галущенка є проблема. Його уряд поставив перед ним завдання переконати ЄС, що український ядерний флот достатньо безпечний, щоб експортувати велику кількість екологічно чистої електроенергії в Європу. Це допомогло б Києву наповнити спустошену казну, а також понизити європейські ціни на енергоносії.

Але російська окупація кількох атомних електростанцій України з початку вторгнення, а також публічні суперечки українського міністра з МАГАТЕ через питання безпеки, посилюють страх європейців перед безпечністю української системи електрогенерації. Це справжній атомний головний біль, - пише Politico.

На зустрічі з міністрами енергетики ЄС минулого тижня Галущенко просував те, що він називав угодою, від якої всі в Європі тільки виграють. Потрібне швидке схвалення збільшення експорту електроенергії з України, яке дозволить заощадити 6 мільярдів кубометрів газу, тому що його не потрібно буде спалювати для електрогенерації. Київ отримає гроші, щоб заплатити за борги, а ЄС зможе виконати свій план із заощадження газу, щоб пережити зиму без поставок з Росії. В інтерв’ю для Politico Галущенко сказав, що Україна може швидко наростити експорт на Захід зі 100 Мегаватт до 1690 Мегаватт. В чому ж проблема? «В техніках», - буркнув міністр.

Неодноразові українські заяви про потенційну ядерну аварію на Запорізькій АЕС, якщо вона лишиться під контролем армії Росії, налякали Європу. Ці застереження мали на меті посилити відчуття невідкладності проблеми російської війни проти України в ЄС. Але тепер вони можуть підірвати довіру до української ядерної безпеки. Україну не планували під’єднувати до європейської електромережі до 2023 року. Але після початоку вторгнення Росії Київ відключився від радянської системи, яка сполучала українську мережу з білоруською і російською. А оператори електромережі ЄС ENTSO-E авторизували термінове сполучення України з Заходом. Галущенко добивається ще більшого пришвидшення у формі щоденного збільшення експорту електроенергії. Але європейські оператори наполягають на дотриманні протоколів.

Читайте також: Європарламент визнав газ та АЕС «зеленими» джерелами енергії

В ENTSO-E сказали, що віддають перевагу повільному нарощенню об’ємів на 100 Мегаватт щомісяця, щоб операції відбувалися безпечно.

«Процедури! Відповідно до процедур! Якби ми дотримувалися процедур під час війни, то росіяни, цілком можливо, були б в Києві», - сказав Галущенко.

В ENTSO-E не відповіли на запит Politico про коментар щодо переговорів з Україною. Але в п’ятницю європейські оператори схвалили збільшення торгівлі електроенергією з Києвом до 250 Мегаватт.

«Можливість подальшого збільшення торгівлі буде оцінена у вересні з огляду на стабільність системи електрогенерації і умови безпеки», - йдеться в заяві ENTSO-E.

Напруга з МАГАТЕ

Росія тримає під контролем Запорізьку АЕС з березня. Щоденні операції виконують все ще українські працівники. Але персонал «Росатома» теж присутній на станції. В інтерв’ю Галущенко наполягав, що нинішня робота електростанції достатньо безпечна, щоб можна було посилити торгівлю з Європою. Але він також відкинув можливість відправки представників МАГАТЕ для проведення інспекції на ЗАЕС, поки вона під російським контролем. За словами українського міністра, Київ повинен повернути повний контроль над електростанцією. Це дозволить збільшити виробництво електроенергії і збільшити експорт в ЄС.

«Сподіваюся, що Росія скоро залишить станцію. Тому що так взимку всі шість енергоблоків Запорізької АЕС зможуть виробляти 6190 Мегаватт електроенергії», - сказав Галущенко.

Зараз на електростанції працює лише три ректори. І напружена ситуація вже призвела до появи застережень про порушення умов безпеки. В МАГАТЕ відмовилися давати коментарі для статті Politico. Але останній звіт організації про ситуацію в Україні говорить: «Останні повідомлення про Запоріжжя вказують на все більш тривожну ситуацію там. І без того стресові і тяжкі умови, в яких перебувають українські працівники, могли ще більше погіршитися».

Представник «Росатома» повідомив в електронному листі, що працівники російської агенції «пропонують технічну, консультативну, комунікаційну та іншу допомогу оператору, якщо це потрібно, і не втручаються в процес ухвалення рішень керівництва станції, так само як і не беруть участі в діяльності, пов'язаній з безпекою, доступу до периметру чи контролю». Галущенко звинуватив директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі у применшенні ризиків, пов’язаних з російською присутністю на електростанції.

Читайте також: Вироблену електрику ЗАЕС планують перенаправити в російську енергосистему — ISW

МАГАТЕ наполягає, що вона «незалежна і неупереджена організація». Але на початку березня в своєму прес-релізі вона назвала російське вторгнення «військовою спецоперацією РФ». І це досі злить Галущенка.

«В мене досі є відчуття, що позиція МАГАТЕ така: «Ми технічна організація, тому ми не коментуємо політичні проблеми, ми лише техніки, не просіть нас про політичні заяви». Але не можна сказати, що окупація військовими чи обстріли станції танками - це технічна проблема. Це проблема ядерної безпеки. Не можна говорити, що це нормально», - наголошує український міністр.

В кінці квітня Галущенко і Гроссі зустрілися з президентом Володимиром Зеленським, щоб обговорити організацію місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС. Але Київ відсунули вбік, тому що Гроссі вже зустрівся з керівництвом «Росатома» в Росії перед тим, домовившись з Москвою про доступ до окупованих російською армією території, щоб потрапити на електростанцію. І це відбулося до того, як директор МАГАТЕ обговорив питання з Україною. Галущенко вважає, що візит представників організації за нинішніх умов може закріпити російський контроль над ЗАЕС.