Згідно з оновленим у січні переліком податкових боржників від Державної податкової служби України, з грудня їх кількість зменшилася на 46 070. Про оновлені дані повідомляє видання "Дебет-кредит".
Так, 28 січня 2022 року ДПСУ оприлюднила перелік суб’єктів господарювання, які мають податковий борг за підсумками грудня 2021 року.
Відповідно до даних податків, станом на 1 січня в Україні налічувалося 742 939 підприємств та підприємців, які мають податковий борг перед державним або місцевим бюджетом.
Тобто, за офіційними даними кількість податкових боржників зменшилася за грудень на 46 070. На початку грудня 2021 року а Реєстрі числилося 789 009 боржників.
Водночас у січні цього року стало відомо, що в грудні податкова служба анулювала заборгованість платників податків на загальну суму 1,19 мільярда гривень, що було передбачено президентським законом щодо підтримки населення на час карантину. Податкові борги, розмір яких не перевищував 3060 грн, списали для 3,7 млн платників податків.
Тож, відображене в Реєстрі зменшення кількості боржників лише на 46 тис платників податків, на тлі 3,7 млн платників податків, яким борги просто списали, може свідчити, що насправді кількість боржників суттєво зросла.
Нагадаємо, законодавство України чітко регламентує дії фіскальних чиновників у випадку несплати податків платником. Податковий борг виникає на одинадцятий день після такої несплати. Фіскальний орган надсилає платникові податків податкову вимогу, а також може провести опис майна в податкову заставу. У випадку несплати податкового боргу протягом 60 календарних днів контролюючий орган може здійснити продаж майна, що перебуває в податковій заставі. Щоправда, дозвіл на продаж такого майна, а також стягнення коштів з рахунків платника, відкритих у банківських установах, здійснюються лише за рішенням суду.
Списати можна лише той податковий борг, який набув ознак безнадійного.
Як податковий борг часто не тільки набуває статусу "безнадійного", а й згодом списується, читайте в матеріалі Артура Федорчука - "Одні платять, а іншим просто списують. Податковий борг вітчизняних підприємств за два роки зріс у 3,8 разу".
Щоправда, з січня 2022 року стягнути податковий борг тепер можна без судового рішення. Застосування позасудової процедури стягнення застосовуватиметься до податкового боргу, що виник в результаті несплати платником податків самостійно задекларованих грошових (податкових) зобов'язань, які є узгодженими, не підлягають оскарженню та повинні бути самостійно сплаченими платником або погашеними за допомогою органу стягнення.