Державна податкова служба отримала можливість перевірки іноземних фінансових активів громадян України. Це передбачає закон України № 2970-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки», який набув чинності 28 квітня.
Закон дозволив Україні приєднатися до Загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки CRS, впровадженого Організацією економічного співробітництва та розвитку.
Станом на жовтень 2021 року учасниками міжнародного багатостороннього автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, були 110 країн, включно з усіма державами-членами Європейського Союзу.
«Отримання органами Державної податкової служби України доступу до інформації про іноземні фінансові активи резидентів України є важливим інструментом для контролю за своєчасністю та повнотою декларування доходів, що підлягають оподаткуванню, виявлення незадекларованих доходів та боротьби з ухиленням від сплати податків фізичними особами», – йдеться в пояснювальній записці, яка подавалася до відповідного законопроєкту.
Зокрема забезпечення регулярного міжнародного обміну інформацією про фінансові рахунки сприятиме підвищенню ефективності застосування нових правил про оподаткування контрольованих іноземних компаній, які набули чинності в Україні 1 січня 2022 року.
Також, це стане важливим джерелом податкової інформації під час впровадження непрямих методів контролю за оподаткуванням фізичних осіб.
Починаючи з 1 липня 2023 року закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи підлягають рахунки автоматичному обміну (чи є рахунки підзвітними).
Стандарт CRS містить окремі правила належної перевірки для рахунків відкритих до та починаючи з 1 липня 2023 року. Тож за часом відкриття фінансові рахунки поділяються на «нові рахунки» та «існуючі рахунки». Залежно від цього встановлено окремі правила належної перевірки рахунків та строки для завершення цієї перевірки.
Нагадаємо, голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Данило Гетманцев, а також ще 8 народних депутатів, раптово перейнялися необхідністю зменшити штрафи для власників офшорів та інших іноземних компаній, які невчасно поінформували податкову про їх відкриття.
У лютому 2023 року до порядку денного Верховної Ради був внесений законопроєкт, яким пропонується зменшити штраф у 6 разів та встановити його на рівні 50 розмірів прожиткового мінімуму. Наразі такий штраф складає 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
У якості обгрунтування для зменшення штрафів у пояснювальній записці зазначається, що це робиться з метою "удосконалення процедури податкового аудиту щодо контрольованих іноземних компаній".
Яким чином зменшення штрафів удосконалить податковий аудит, Гетманцев та ще вісім його однодумців не пояснили. Проте, у світлі набуття чинності законом № 2970-ІХ можна припустити, що "забудькуватих" власників офшорів в Україні незабаром виявиться чимала купа.