UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пленум Верховного Суду оскаржує в КСУ намагання влади позбавляти соцвиплат українців, які збираються виїхати за кордон

Закон „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування“, який набрав чинності з 1 січня, погіршив положення попереднього закону.

Конституційний Суд України отримав подання щодо неконституційності пункту 1 частини першої статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування“, згідно з яким лише при спробі оформити документи для виїзду за кордон на постійне проживання українців позбавлятимуть страхових виплат та інших соціальних послуг. Як випливає з тексту документа, оприлюдненого на сайті КСУ, подання ініціював Пленум Верховного Суду, який відбувся 3 березня 2023 року.

У поданні наголошується, що закон „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування“, який набрав чинності з 1 січня 2023 року і був викладений у повністю новій редакції, змінив, у порівнянні із законом від 1999 року, у бік погіршення положення про припинення здійснення страхових виплат і надання соціальних послуг.

Так, якщо попередня редакція закону передбачала, що такі виплати припиняються у разі виїзду людини на постійне місце проживання за кордон (якщо інше не передбачене міжнародними договорами, згоду на які надала Україна)), то нова редакція передбачає, що людина позбавляється таких виплат лише при спробі оформити документи, навіть якщо фактичним місцем проживання залишатимуться Україна.

Наразі зазначене конституційне подання розподілено судді-доповідачу.

Читайте також: Суддям Конституційного Суду пропонують обрізати пенсію – проект

Нагадаємо, Пленум Верховного Суду є колегіальним органом, до складу якого входять усі судді Верховного Суду.

У лютому стало відомо, що Міністерство фінансів готує методику, яка передбачає перегляд права на отримання пенсійних виплат та довічного грошового утримання у разі, якщо людина виїхала на постійне місце проживання за кордон. Указані положення стосуються пенсіонерів, а також суддів, що вийшли у відставку, та отримують довічне утримання замість пенсії.

В обґрунтування даної ініціативи проєкт наказу містить відсилання до частини третьої статті 9 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Водночас дана стаття стосується лише порядку проведення перевірок.

На виконання яких законодавчих норм в Кабміні збираються оцінювати правомірність виплати пенсії та грошового утримання для громадян, що проживають за кордоном, в наказі відсилання немає.

Разом з тим, в уряді схвалили законопроєкт №9004, який дає Пенсійному фонду доступ до інформації про перетин громадянами кордонів України, а також про їхній в'їзд до зони окупації або перебування на окупованій території. Жодного пояснення, навіщо Пенсійному фонду така інформація, в проєкті не дається. Наразі законопроєкт вже наданий для розгляду депутатами.