UA / RU
Підтримати ZN.ua

Платіжний баланс уникнув дефіциту у 2013 році: позитивне сальдо склало $ 2 млрд

Позитивний платіжний баланс обумовлено профіцитом фінансового рахунку, який став можливим завдяки значним обсягам запозичень уряду. Разом з тим, збільшився "мінус" поточного рахунку, в тому числі, через падіння попиту і ціни на продукцію українського експорту.

За підсумками 2013 року платіжний баланс України зведено з профіцитом $ 2 млрд (у 2012 році був зафіксований дефіцит у розмірі $ 4,2 млрд). Такі дані оприлюднено на офіційному сайті Національного банку України (НБУ).

Згідно з інформацією, такий результат платіжного балансу забезпечено профіцитом рахунку операцій з капіталом і фінансових операцій, який в 2013 році збільшився на 80%, до $ 18,2 млрд (у 2012 році - $ 10,1 млрд).

"Зростання профіциту було обумовлено значними обсягами розміщень цінних паперів уряду, а також єврооблігацій приватного сектора у першій половині року. Окрім того, значно скоротився відтік готівкової валюти поза банківською системою", - йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, у грудні Україна отримала перший транш у $ 3 млрд у рамках 15-мільярдного кредиту Росії. Як уточнювало Казначейство, в останній тиждень грудня зовнішні позики збільшилися на майже 24 млрд грн.

Дефіцит поточного рахунку, за даними Нацбанку, у 2013 році склав $ 16,1 млрд або 8,9% ВВП, тоді як у 2012 році - $ 14,3 млрд, або 8,1% ВВП.

За оцінкою Нацбанку, головними чинниками зростання дефіциту поточного рахунку було скорочення попиту і цін на товари українського експорту через низьку економічну активність у країнах-основних торговельних партнерах, а також збільшення виплат за доходами від інвестицій.

Чистий приплив прямих іноземних інвестицій у 2013 році Нацбанк оцінив у розмірі $ 3,3 млрд. !zn