UA / RU
Підтримати ZN.ua

Плани ЄС використати заморожені активи РФ для відновлення України зіштовхнулися з проблемами — Politico

Деякі країни занепокоєні ризиками для фінансових ринків.

Прагнення ЄС використати мільярди доларів заморожених російських активів для відновлення України зіштовхнулося з проблемами, пише Politico.

Минулого місяця лідери ЄС підтримали безпрецедентні кроки з використання прибутків, отриманих від заморожених активів Москви, для відбудови України і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла представити чіткі плани до кінця цього року.

Читайте також: У Москві погрожують конфіскувати активи «недружніх країн» ЄС

Однак деякі європейські уряди в приватному порядку висловлюють занепокоєння ризиками для фінансових ринків від такого кроку. Ці побоювання тепер загрожують ускладнити ініціативу фон дер Ляєн.

У Бельгії знаходиться більшість російських активів, заморожених у ЄС із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну минулого року. Бельгійський уряд неохоче погоджується на «рейдерське» захоплення коштів, призначених для відновлення України, якщо країни "Великої сімки" не зробить аналогічних кроків разом з ЄС.

«Ми шукаємо разом з країнами G7 та Європейською комісією структурне рішення щодо заморожених активів, яке не дестабілізує міжнародну фінансову систему. Вам потрібна правова основа, і ясно, що Бельгія не може забезпечити цю правову основу самостійно», - заявив прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо.

Більшість російських золотовалютних резервів, заморожених країнами, які запровадили санкції, знаходяться в ЄС. З них 180 мільярдів євро - в бельгійському кліринговому центрі Euroclear.

Коли російські цінні папери досягають терміну погашення і реінвестуються фінансовими посередниками, вони приносять прибуток. За перші дев'ять місяців цього року Euroclear отримав три мільярди євро прибутку від заморожених активів.

Euroclear добровільно відокремив прибутки, отримані від російських активів, але стверджує, що зазнав 34 млн євро витрат на управління та юридичні питання, а також, за оцінками, 18 млн євро втрачених можливостей отримання доходу. На запитання про наміри ЄС використати ці прибутки, Euroclear відмовився від коментарів.

Читайте також: Десятки міжнародних діячів закликали світових лідерів передати російські активи на користь України

ЄС вже давно оцінює ідею оподаткування цих прибутків на користь України, але Європейський центральний банк і деякі столиці блоку, зокрема Париж, Берлін і Брюссель, висловили сумніви. Вони побоюються, що цей крок розхитає фінансові ринки і послабить позицію євро як резервної валюти.

Минулого тижня лідери ЄС закликали Європейську комісію надати юридичну пропозицію і заявили, що "необхідний рішучий прогрес у координації з партнерами".

Але Бельгія і Люксембург, зокрема, хочуть запевнень, що вони не будуть змушені нести всі юридичні та фінансові ризики такого безпрецедентного кроку. У Люксембурзі знаходиться ще один кліринговий центр, в якому наразі зберігаються заморожені російські активи, - Clearstream.

"Вам потрібна правова основа і спосіб зробити це без дестабілізації міжнародних фінансових потоків. Макроекономічний вплив досить великий. Ми готові допомогти, але нам потрібні консультації. Гроші знаходяться в Бельгії. Якщо ви щось робите, це має бути у співпраці з нами ", - заявив де Кроо.

Для Де Кроо важливо працювати над вирішенням проблеми не лише в європейських межах, але й спільно з іншими країнами G7.

Фон дер Ляєн визнала необхідність міжнародної співпраці.

"Щодо непередбачуваних прибутків, я можу підтвердити, що ми матимемо пропозицію до кінця року. Вона буде добре узгоджена з нашими партнерами, партнерами по G7", - сказала вона.

Міністр фінансів США Джанет Єллен нещодавно продемонструвала підтримку європейських планів щодо доступу до заморожених активів. Група G7 також політично підтримала цю ідею.

Проте ініціатива G7 також ризикує призвести до ще більших затримок. Узгоджені формулювання в заяві групи поки що не виходять за межі "вивчення" того, як ці гроші можуть бути спрямовані на підтримку України.

Тим часом терпець Києва уривається.

"Це законний пріоритет для України - отримати ці російські заморожені активи для відновлення", - заявив міністр фінансів України Сергій Марченко в інтерв'ю виданню POLITICO.

Читайте також: Замороження активів РФ у ЄС – недостатньо: потрібен наступний крок для тиску на агресора – Стефанішина

Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті «Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?».