За січень-червень план видатків загального фонду держбюджету не виконаний на 42,7 млрд грн, а план доходів - на 28 млрд грн. Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи виконання Державного бюджету України в першому півріччі на підставі звітності Державної казначейської служби України.
Пацкан зазначив, що загальний фонд держбюджету в січні-червні цього року виконаний з дефіцитом в сумі 8,7 млрд грн. Хоча передбачалося - 23 млрд грн. Виконання держбюджету з меншим дефіцитом обумовлено тим, що не був виконаний план витрат на 42,7 млрд грн (у першому кварталі - на 21,1 млрд грн), або 8,5%.
Так, не проведені в запланованих обсягах витрати на обслуговування держборгу на 8,7 млрд грн, надання трансфертів місцевим бюджетам - на 4,8 млрд грн.
Крім того, не проведені в запланованих обсягах видатки за бюджетними програмами, головними розпорядниками яких, зокрема, є: Міністерство оборони - на 4 млрд грн; Міністерство охорони здоров'я - на 3,9 млрд грн; Міністерство внутрішніх справ - на 3,2 млрд грн; Міністерство соціальної політики України - на 2,4 млрд грн.
Серед причин невиконання витрат Пацкан назвав зміцнення гривні, яке сприяє економії витрат на обслуговування держборгу. Впливає і те, що держпрограми соціального захисту населення виконуються виключно в межах фактичних зобов'язань. "Крім того, виконавська дисципліна учасників бюджетного процесу на дуже низькому рівні", - зазначив Пацкан.
Він також сказав, що незважаючи на зростання економіки план доходів загального фонду не виконано на 28 млрд грн (у першому кварталі - на 16 млрд грн), або 5,9%. Зокрема, не виконаний план надходження податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів на 19,3 млрд грн (12,4%). Це, зокрема, зумовлено відхиленням середнього за січень-червень фактичного курсу гривні до долара США від прогнозного, врахованого в розрахунках показників держбюджету.
Також не виконано план надходжень частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, та дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є держвласність, - на 13 млрд грн (35,9%). Причина - перерахування окремими суб'єктами господарювання (зокрема НАК Нафтогаз України) дивідендів на державну частку у розмірах менших, ніж затверджено Кабміном.
Не виконано план надходжень ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування - на 9,8 млрд грн (21,9%). Акцизний податок з вироблених в Україні тютюнових виробів не виконаний на 8,8 млрд грн (33,5%), і все через завищення плану надходжень цього податку (при зростанні ставок податку на 20% плановий показник перевищує надходження за відповідний період попереднього року в 1,7 рази).
"До джерел фінансування загального фонду державного бюджету недоотримали 9,8 млрд грн, або 3,8% плану. Не виконано план надходжень від державних запозичень на 10,3 млрд грн, або 4,1% і приватизації державного майна на 6 млрд грн, або 95,8%. Зате отримано 6,5 млрд грн незапланованих надходжень - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб достроково погасив векселя, які видавав в обмін на облігації внутрішньої державної позики, - зазначив Пацкан. - У результаті план надходжень загального фонду державного бюджету не виконані на 38,3 млрд грн (у першому кварталі - на 31,6 млрд грн), або 5,2%. І ми змушені констатувати зростання ризиків невиконання видатків та надання кредитів".
За словами Пацкана, якщо ці тенденції будуть зберігатися, то ризики невиконання держбюджету за підсумками року будуть рости.
Нагадаємо, що 18 жовтня Рада затвердила постанову "Про висновки і пропозиції до законопроекту про держбюджет на 2019 рік", підготовлений парламентським бюджетним комітетом, що означає прийняття проекту держбюджету у першому читанні.
Граничний обсяг дефіциту держбюджету визначено в сумі 89 989 300 000 грн, у тому числі граничний обсяг дефіциту загального фонду - 69 617 200 000 грн і граничний обсяг дефіциту спеціального фонду - 20 372 100 000 грн
Детальніше про проблеми з МВФ і дефіциті бюджету читайте в статті Юлії Самаєвої "Економічний краш-тест. Ключ на старт?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".