UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підвищення податків в Україні: бізнес попередив владу про наслідки

Не факт, що держава отримає додаткові кошти, оскільки бізнес може піти "в тінь" або закритися.

Великій та малий бізнес не в захваті від урядових ініціатив щодо вірогідного збільшення ставки ПДВ та інших податків. Хтось попереджає про зростання тіньової частки ринку, хтось прогнозує закриття бізнесів та інші проблеми в економіці. Про це йдеться у матеріалі РБК-Україна.

На думку співвласника компанії "Нова Пошта" Володимира Поперешнюка, насправді підвищення податків лише зменшить фінансування армії. 

"Гетманцев (депутат ВР – ред.) стверджує, що існують лише два джерела забезпечення армії - податки та запозичення. І це означає бачити дерева і не бачити ліс. Адже справжнє джерело фінансування армії - це економіка!... Подальше збільшення викликає у людей супротив, люди починають активніше відходити в тінь, ще більше зростає корупція, зменшуються інвестиції, скорочуються кількість працюючих компаній та підприємців - економіка гальмується. І загальні податкові платежі взагалі можуть обвалитись", - нагадав він.

На його думку, в умовах війни ефективною альтернативою підвищенню ставок податків є зменшення державних витрат, дерегуляція, приватизація, зменшення податків та заохочення прямої допомоги армії.

В Українському союзі промисловців та підприємців попереджають: збільшення податків може призвести до скорочення прибутковості, зменшення інвестицій та потенційного звільнення працівників. Крім того, можливе зниження конкурентоспроможності українських товарів та послуг через зростання їхньої ціни.

"Підвищення податків потягне за собою ріст цін на товари і послуги. За умов, коли платоспроможність населення є низькою, така ситуація може призвести до падіння попиту на товари із доданою вартістю вітчизняного виробництва або ж відбуватиметься подальше заміщення їх на імпорті, більш дешеві. При такому сценарії очікується зниження загальних обсягів виробництва та продажу через зменшення попиту, що може нівелювати очікувані додаткові надходження", - аргументує очільник УСПП Анатолій Кінах.

Читайте також: В Україні уряд вчергове вирішив збільшити податки. Суспільство вчергове проти

Про те, що підвищення податків може не досягти бажаного результату по збільшенню доходів бюджету і стати додатковим поштовхом для переходу бізнесу в тінь, зазначила директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко. Вона підкреслила, що висловила свою особисту думку. ЄБА поки не має офіційної позиції щодо планів підвищення податків, оскільки досі відсутній законопроект з цього приводу і не відомі остаточно визначені розміри змін.

Повідомлялось, що ситуація з бюджетом України залишається напруженою. Необхідна мобілізації внутрішніх ресурсів, тобто закон про державний бюджет 2024 року потребує суттєвого перегляду, адже видатків на оборону і безпеку, що передбачені в діючому документі, недостатньо для фінансування армії. Про це йдеться у черговому аналізі Dragon Capital.  

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев вважає, що в Україні потрібно вводити прогресивну шкалу податку на доходи фізичних осіб.

Нагадаємо, що задля поповнення державного бюджету до прогресивної шкали повертається Росія. До уряду РФ вже направлено проєкти законів, що передбачають податкову реформу, в якій ПДВ для підприємств зросте з 20% до 25%, також збільшить прогресивний податок на доход фізосіб.