UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підвищення ставки рефінансування Нацбанком на довгий час може задушити економіку

Регулятору необхідно терміново шукати інші способи нормалізації ситуації на валютному ринку.

Підвищення ставки рефінансування Нацбанком на довгий термін може остаточно задушити економіку. Тому Нацбанку необхідно терміново шукати ефективні способи її кредитно-грошового підживлення. Це буде дуже непростим завданням, враховуючи нинішній розгін цін.

Як пише Юлія Самаєва у статті для DT.UA, свій внесок у підвищення цін вносить і здійснювана в підтримку держбюджету і банків емісія. А точніше, її непродуктивний характер.

Як пояснюють опитані DT.UA експерти, в теорії ставка центрального банку справді має бути вищою за рівень інфляції. Але на практиці все складніше. Якщо підняття ставки - короткостроковий захід, покликаний боротися зі спекулянтами, то це припустимий крок, який водночас передбачає якнайшвидше повернення до нижчих ставок. Але якщо це довгострокове рішення, то в нинішніх умовах, коли превалює немонетарна складова інфляції, воно інфляцію лише збільшить, підвищивши витрати бізнесу. Фактично НБУ може спровокувати зростання цін, а не їх зниження, відзначає автор.

Водночас Нацбанк може зберігати високі відсоткові ставки за короткостроковими кредитами, що дасть можливість боротися зі спекулянтами й підвищить відповідальність банків. Але в умовах, коли довгострокові ресурси має лише регулятор, ставки за довгостроковими кредитами треба знижувати, щоб стимулювати економічну активність у країні. Звичайно, є й інші чинники, які можуть вплинути на ситуацію, - ефективна бюджетна політика, детінізація, боротьба з корупцією, але всі вони не дадуть миттєвого ефекту, йдеться в статті.

Докладніше читайте в статті Юлії Самаєвої Податок на бідних у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".