UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підвищення статусу російського рубля в Україні несе більше ризиків, ніж переваг

Доручення урядам врегулювати дане питання за підсумками зустрічі президентів України і Росії Віктора Януковича і Володимира Путіна в Москві 17 грудня, було дано, незважаючи на попереднє наявність в української сторони серйозних зауважень.

Можливе включення російського рубля у першу групу Класифікатора іноземних валют та банківських металів НБУ принесе Україні більше ризиків, ніж переваг. Про це у своїй статті пише редактор відділу макроекономіки ZN.UA Юрій Сколотяний.

Автор нагадує, що доручення урядам врегулювати дане питання за підсумками зустрічі президенти України і Росії Віктора Януковича і Володимира Путіна в Москві 17 грудня, було дано, незважаючи на попереднє наявність в української сторони "серйозних зауважень".

Сьогодні у першу групу класифікатора НБУ входять вільно конвертовані валюти (у тому числі долар США, євро, швейцарський франк тощо), а також спеціальні права запозичення МВФ та банківські метали (золото, срібло, платина, паладій).

Рубль ж віднесений до другої групи, куди входять валюти, які широко не застосовуються в міжнародних розрахунках. Також, наприклад, Міжнародний валютний фонд не визнає рубль (як і юань) вільно конвертованою валютою і не включає його в оцінку золотовалютних резервів.

Як вказує автор, ймовірні переваги для України від підвищення статусу і "операційних" можливостей рубля заклечаються у збільшенні припливу інвестицій в країну, що може сприяти економічному зростанню; підвищення ліквідності банківської системи України, пожвавлення кредитування; зменшення трансакційних витрат бізнесу, пожвавлення торгівлі з Росією і т.д.

Ризики ж полягають в посиленні економічного та політичного впливу Росії на Україну (як прямого монетарного, так і з-за збільшення присутності російського капіталу у вітчизняній економіці); витіснення рублем гривні в банківських заощадженнях і тіньовому грошовому обігу (як це зараз відбувається з доларом і євро); можливе підвищення волатильності золотовалютних резервів при включення рубля до їх складу; ризики для банківської системи України в разі переведення їх оборотів з банків США та ЄС в Росію і т.д.

"Якщо підсумувати, ризиків все-таки більше, ніж переваг. Їх кінцеве співвідношення залежить від формату підвищення статусу рубля в Україні. Він, наприклад, може бути прирівняний за статусом до валют першої групи, але без офіційного включення в неї, що може накласти певні обмеження на використання рубля. На динаміку та наслідки цього процесу впливатиме, звичайно, успішність/неуспішність спроб РФ підвищити статус своєї валюти у світі в цілому. Або, принаймні, на регіональному рівні", - йдеться в матеріалі.

Детальніше читайте у статті "Рублеві розрахунки" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Путін запевнив, що не обговорював з Януковичем входження України в Митний союз

Росія розмістить в українських цінних паперах 15 млрд дол.

Путін запропонував Януковичу "прагматичну кооперацію" щодо поставок і транзиту газу

Київ незадоволений наміром Москви підвищити статус рубля в Україні