Президент Петро Порошенко підписав закони "Про внесення змін у Податковий кодекс України про трансфертне ціноутворення (ТЦО) (законопроект №1861) і про зниження податкового тиску на платників податків, а також щодо оподаткування неприбуткових організацій (№2049), повідомив заступник глави адміністрації президента Дмитро Шимків на брифінгу в Києві в п'ятницю.
Поправки в ТЦУ підвищують поріг операцій, які підпадають під визначення контрольованих, з 20 до 50 млн грн. Як зазначала в момент його прийняття голова профільного податкового комітету Ради Ніна Південця, що законопроект не послаблює увагу до великим виробникам у сфері ТЦУ і не змінює критеріїв щодо пов'язаних осіб
Як повідомлялося, закон про трансферне ціноутворення був прийнятий ще в липні 2013 р. Експерти неодноразово зазначали, що прийняття в кінці 2014 року правок до закону про ТЦУ про посилення його норм фактично заблокувало реалізацію закону на практиці, несучи додаткові загрози для бізнесу.
Що стосується закону про зниження податкового тиску на бізнес, то він передбачає передачу повноважень надання узагальнюючих податкових консультацій Міністерству фінансів з обов'язковим їх оприлюдненням на офіційному веб-сайті відомства.
Крім того, контролюючих та інших органів забороняється використовувати акт перевірки в якості підстави для висновків щодо взаємовідносин платника податків з контрагентами в разі, якщо податкове повідомлення-рішення не було вручено платнику податків за результатами складання акта перевірки або воно вважається відкликаним.
Документ також доповнює перелік документів, які дають контролюючим органам право розпочати перевірку, уточненням: копія наказу про перевірку має містити дату видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити об'єкта (прізвище, ім'я, по батькові перевіряється фізособи-платника податків),
Закон також доповнює Податковий кодекс нормами про взяття на облік іноземної компанії в разі отримання нею майнових прав на нерухомість або землю в Україні без створення цією компанією відокремленого підрозділу або постійного представництва нерезидента в Україні.
Згідно з додатком до Податкового кодексу, така компанія або організація береться на облік після подання таких документів: заяви за формою, затвердженою Міністерством фінансів; копії виписки з торговельного, банківського або судового реєстру, виданого в країні реєстрації іноземної компанії, організації та легалізованого в установленому порядку з нотаріально завіреним перекладом на українську; нотаріально засвідченої копії правовстановлювальних документів, якими підтверджується право власності на нерухомість або право власності чи користування землею, виданих та зареєстрованих на ім'я нерезидента; даними про представника платника податків.
Крім того, закон встановлює, що тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків з обсягом доходів або операцій до 20 млн грн штрафи, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення, скасовуються протягом 10 днів з дня сплати податкового зобов'язання в порядку, встановленому Мінфіном. Зазначена норма не застосовується в разі повторного протягом року визначення податкової суми податкового зобов'язання з одного і того ж податку або збору. При цьому в разі скасування штрафу відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.
Закон про оподаткування неприбуткових організацій звільняє їх від сплати податку на прибуток, якщо всі їх доходи використовуються для цілей, передбачених установчими документами. Крім того, для запобігання зловживань з боку житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) в частині сплати податків введена норма, згідно з якою ЖБК отримують статус неприбутковості з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому збудований будинок прийнятий в експлуатацію, і такий будинок будувався або купувався кооперативом.
До неприбуткових організацій, згідно з поправками до Податкового кодексу, віднесені: бюджетні установи, громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації та пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; ЖБК, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, асоціації власників житлових будинків, профспілки та їх об'єднання, організації роботодавців та їх об'єднання.
Сьогодні також стало відомо, що Кабмін погодився спростити роботу бухгалтерам. Уряд схвалив проект закону про спрощення бухобліку. Цим законом Україна наблизить адаптацію національного законодавства у сфері бухобліку до норм МСФЗ та Євросоюзу.