UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підготовка до промислового безвізу: місія ЄС перевіряє в Харкові відповідність українських кілограмів європейським

Попередня оціночна місія  здійснюється перед тим, як буде зроблено офіційну оцінку з метою початку переговорів щодо промислового безвізу.

У рамках підготовки до надання Україні "промислового безвізу", оціночна місія ЄС прибула до Харкова, де перевірятиме систему метрології України, відвідавши ННЦ "Інститут метрології" та ДП "Харківстандартметрологія". Про це повідомляє Харківська ОДА.

Поточна місія TAIEX буде зосереджена, зокрема, на відповідності метрології в Україні європейській, та дасть оцінку впровадження законодавчої бази ЄС, адміністративної, інституційної бази тощо.

За результатами діяльності попередньої оціночної місії TAIEX Європейській Комісії буде визначено, на якій стадії Україна знаходиться з точки зору готовності до підписання "промислового безвізу".

Попередня оціночна місія Інструменту технічного сприяння та інформаційного обміну Європейської Комісії (TAIEX) здійснюється перед тим, як буде зроблено офіційну оцінку, як зазначено в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС, з метою початку переговорів щодо Угоди АСАА (Угода про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів).

Основними експертами місії TAIEX є Моріц Аккерманн, керівник підрозділу 9.113 "COOMET, EU-Twinning" Німецького національного інституту метрології (PTB), Пітер Ульбіг, директор ДП "Орган перевірки Нижньої Саксонії" (MEN), та Вольфганг Шмід, старший менеджер проектів Німецького національного інституту метрології (PTB).

Як відомо, Україна при підписанні Угоди про асоціацію з ЄС зобов’язалася забезпечити повну відповідність системи державного технічного регулювання та ринкового нагляду вимогам Європейського Союзу, без чого неможливе створення зони вільної торгівлі промисловими товарами з ЄС та "промисловий безвіз".

Щоб підтвердити готовність інфраструктури якості України до укладення цієї угоди, створено попередню оціночну місію ЄС. У січні європейськими експертами проводиться другий етап оцінювання системи метрології України.

При укладенні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС було визначено перелік пріоритетності секторів промислової продукції, в яких укладатиметься Угода про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угода АСАА). Пізніше вона отримала неформальну назву "угода про промисловий безвіз".

ZN.UA вже розповідомла, як Україна готується до переходу на європейське визначення семи основних одиниць вимірювання — метру, кілограму, секунди, амперу, кельвіна, кандели і моля, що має зняти технічні бар'єри при виході української продукції на європейський ринок. Відповідний проєкт наказу Міністерства економіки України “Про внесення змін до визначень та позначень основних одиниць SI” з кінця грудня 2021 року оприлюднено для надання пропозицій та зауважень.

Нагадаємо, чинні одиниці вимірювання затверджені наказом Мінекономрозвитку від 04.08.2015 № 914 "Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин".

Також, 1 січня 2022 року наберуть чинності зміни до закону "Про метрологію та метрологічну діяльність", які покликані привести у відповідність до європейських директив, норм і стандартів у сфері метрології та метрологічної діяльності значну частину метрологічних термінів в Україні.

Україна відмовилася від радянських техстандартів у 2016 році. Рішення було прийнято в рамках виконання угоди про асоціацію з Євросоюзом.  Зокрема, 15 січня 2015 року Верховна Рада прийняла закон "Про технічних регламентах та оцінки відповідності", який поступово приведе українське законодавство та стандарти до європейських.